هنروتجربه-زهرا حمزه: صد و هفتادمین آیین دیدار از اکران‌های هنروتجربه به مستند «پناهگاه»  به کارگردانی عباس سندی اختصاص یافت، مراسمی جمع و جور با میهمانانی از شهر رشت. این مستند درباره زنی اهل روستایی نزدیک شهر رشت است که زندگی‌اش را وقف حمایت از حیوانات کرده‌است. در این مراسم لیدا اثنی‌عشری، از چهره‌های بین‌المللی حمایت از حیوانات نیز حضور داشت.

زهرا مشتاق، مجری و آغازگر مراسم در ابتدای برنامه درباره کارگردان فیلم «پناهگاه» گفت: «آقای عباس سندی، کارگردان این فیلم از شهر باران، شهر رشت به اینجا آمده‌ است که ای کاش با خودش باران هم آورده باشد.» او در ادامه به داستان آشنایی‌اش با سندی اشاره کرد:« تا پیش از این فیلم، اصلا او را نمی‌شناختم ولی چون گاهی در ماهنامه هنرو تجربه می‌نویسم و گاهی برای‌شان مصاحبه می‌گیرم، این بار هم آقای کثیریان [سردبیر ماهنامه] به من گفت با آقای سندی درمورد این مستند مصاحبه‌ای بگیرم. قبل از آنکه فیلم را ببینم درمورد آن هیچ نمی‌دانستم ولی بعد از آن آنکه دیدم درمورد حیوانات و حمایت از آن‌هاست بسیار برایم جالب آمد؛ چرا که من خودم بسیار به حیوانات علاقمندم و همیشه تا جایی که می‌توانم به آن‌ها کمک می‌کنم.در تمام مدتی که این فیلم را می‌دیدم به یاد مادرم بودم و بسیار با «پناهگاه» ارتباط برقرار کردم. مادرم تمام وقتش را وقف حمایت از حیوانات کرده بود.»

او اضافه کرد: «آقای سندی در «پناهگاه» بدون هیچ قضاوتی دوربینشان را برداشته تا داستان زنی را روایت ‌کند. زنی که تحصیل‌کرده و شاغل بوده، و احتمالا زندگی آسوده‌ای هم داشته است. ولی او  همه ‌آن‌ها را رها کرده تا پناهگاهی بسازد و در آن از حیوانات بیمار و سالم نگهداری کند.»

مجری این برنامه رو به کارگردان در انتقاد از این مستند گفت: «یکی از گلایه‌هایی که به آقای سندی داشتم این بود که چرا آن شرایط سخت، آزارها و اذیت‌هایی که یک زن در حمایت و نگهداری از حیوانات متحمل می‌شود را نشان نداده‌ است. چرا که مطمئنم این خانم که در مستند زندگی‌اش را می‌بینیم توهین‌ها و تحقیرهای زیادی شنیده و اذیت شده است. به آقای سندی گفتم که کاش نشان می‌دادید اگر کسی بخواهد در ایران به حیوانات اهمیت بدهد و به آن‌ها رسیدگی کند،‌ توسط آدم‌هایی که طبیعت و حیوانات و درکل هستی را کمتر درک کرده‌اند، در چه شرایطی قرار می‌گیرد.در هر حال خوشحالم در این دوره‌ای که کمتر کسی به طبیعت، حیوانات و اطرافش اهمیت می‌دهد، فیلم‌سازی به این موضوع توجه کرده و هم‌چنین فیلمی را ساخته است. او یک سال و نیم رفته و آمده تا آن زن را راضی به فیلم‌برداری کند.»

عباس سندی پس از آن‌که روی صحنه آمد، با بیان این که تمام عوامل فیلم در سالن حضور ندارد، عنوان کرد:« خود من فیلم‌بردار، تهیه‌کننده و کارگردان این مستند بوده‌ام و از دیگر عوامل فیلم می‌توانم به آقای نریمان خلق‌مظفر، که موسیقی پایانی فیلم را ساخته‌اند و آقای شکیب طراح پوسترمان اشاره کنم که در سالن حضور دارند. هم‌چنین محمد زارعی، تدوین‌گر مستند و همسرشان خانم سحر حسینی‌فرد که کار صداگذاری فیلم را انجام دادند و متاسفانه نتوانستند در برنامه حضور پیدا کنند.»