هنروتجربه: تام هنکس پیش از این‌که به یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌سازان این کره خاکی بدل شود، برای بازی‌هایش در فیلم‌های کمدی شناخته می‌شد از جمله «بزرگ»، «حومه‌ها» و «ترنر و هوچ».

اما تغییر و اعتبار زمانی برای هنکس به دست آمد که او ابتدا در «فیلادلفیا»ی جاناتان دمی بازی کرد و اولین اسکارش را برنده شد و سال بعدش در «فارست گامپ» ظاهر شد و دومین تندیس طلایی خود را به دست آورد. هنکس به‌تازگی در بخشی از تلاش نشریه «انترتینمنت ویکلی» برای تجدید خاطره سینماگرانی که در سال ۲۰۱۷ از میان ما رفتند، یادی از دمی کرده است.

هنکس می‌گوید پیش از همکاری با دمی به‌سادگی یکی از طرفداران او بود: «به یاد می‌آورم که با همسرم که آن زمان اوایل آشنایی‌مان بود به تماشای فیلم‌های دمی می‌رفتیم. «چیزی وحشی»، «ازدواج با گروه تبهکاران» و «البته سکوت بره‌ها». حتی وقتی «سکوت بره‌ها» جایزه گرفت در میان تماشاگران بودم اما هرگز او را ملاقات نکرده بودم و برایم یک فیلم‌ساز اسرارآمیز بود.»

هنکس درباره همکاری‌اش با دمی در «فیلادلفیا» افزود: «فکر می‌کنم جسورانه‌ترین کاری که او انجام داد، شکستن قواعد بود. او «فیلادلفیا» را در شرایطی ساخت که برخی می‌گفتند کسی حاضر نخواهد شد پول بدهد و چنین فیلمی را تماشا کند. مردم از ایدز می‌ترسیدند. اما دمی نه‌فقط چنین فیلمی را ساخت بلکه از برخی بیماران ایدزی هم در میان بازیگران فیلمش استفاده کرد. او حتی برخی از آن‌ها را برای بازی در نقش آدم‌هایی برگزید که به این بیماری مبتلا نبودند.»

  • ایندی‌وایر