هنر و تجربه: دنیل کریگ دوباره قرار است در نقش جیمز باند ظاهر شود و ماه نوامبر ۲۰۱۹ هم به عنوان زمان اکران بیست‌وپنجمین فیلم از مجموعه جیمز باند مشخص شده است اما هنوز خبری از اعلام نام کارگردان این فیلم نیست.

اولین گزارش‌ها تابستان گذشته منتشر شدند و گویای این بودند که دنی ویلنو، یان دمانژ و دیوید مکنزی گزینه‌های اصلی برای کارگردانی جدیدترین فیلم باند هستند. البته دنیل کریگ هم دوست داشت کارگردان دو فیلم قبلی «اسکای‌فال» (۲۰۱۲) و «اسپکتر» (۲۰۱۵) یعنی سم مندس دوباره روی صندلی کارگردانی بنشیند. متأسفانه طبق جدیدترین اخبار باید نام ویلنو را کنار گذاشت.

ویلنو که با خلق «بلید رانر ۲۰۴۹» بسیار تحسین شد، به‌سرعت مشغول کارگردانی پروژه دلی‌اش شده است؛ یعنی اقتباسی از رمان علمی‌خیالی مطرح «دون» اثر فرانک هربرت که دیوید لینچ در سال ۱۹۸۴ فیلمی را بر اساس آن ساخت. ویلنو به‌تازگی در گفت‌وگویش با «اسکرین‌کراش» اعتراف کرده است که کارگردانی جیمز باند جدید را رد کرد چون پیش از آن پروژه «دون» را پذیرفت؛ وگرنه دوست داشت فرصت همکاری با دنیل کریگ را هم به دست بیاورد.

ویلنو درباره «دون» هم گفته است که فیلم او با نسخه لینچ کاملاً فرق دارد و اصلاً برای همین تصمیم به ساخت این فیلم گرفته است: «فیلم من هیچ پیوندی با اثر لینچ نخواهد داشت. من سراغ کتاب می‌روم و تصاویری را ترسیم خواهم کرد که در هنگام خواندن کتاب در ذهنم شکل گرفتند.»

  • ایندی‌وایر