هنر و تجربه: «نور ابدی ذهن بی‌آلایش» یکی از  فیلم های محبوب‌ و تحسین‌شده‌ قرن ۲۱ است؛ اما اگر میشل گوندری روی تصمیم خودش باقی مانده بود و صحنه‌هایی که می‌خواست را به‌واسطه‌ی نظر تدوینگرش از فیلم حذف نمی‌کرد، امروز شرایط به‌کل متفاوت بود.

اِلن پومپیئو بازیگر «آناتومی گری» به نقش نئومی، دوست سابق جوئل (جیم کری) در صحنه‌هایی بازی کرده بود که در نهایت گوندری و والدیس اسکارسدوتیر تدوینگر، آن‌ها را از فیلم حذف کردند. در ویدئومقاله‌ی تازه‌ای از «فیلم رادار» دلایل اهمیت این حذف‌ها با علاقه‌مندان در میان گذاشته شده است.

در این ویدئومقاله تازه، صحنه‌های حذف‌شده به ساختار روایی «نور ابدی ذهن بی‌آلایش» برگردانده شده‌اند تا سینمادوستان خودشان ببینند چه اتفاقی رخ می‌داد و فیلم چه وضعیتی پیدا می‌کرد. به طور طبیعی این ویدئومقاله و بازگرداندن صحنه‌های حذف‌شده، نشان می‌دهند که «نور ابدی…» چه تدوین درخشانی داشته است. در واقع اگر گوندری سر نظر خودش باقی می‌ماند و صحنه‌های مربوط به شخصیت نئومی را در فیلم نگه می‌داشت، احتمالاً تماشاگران برداشت متفاوتی از شخصیت جوئل پیدا می‌کردند و رابطه مرکزی فیلم میان جوئل و کلمنتاین هم به برداشت‌های دیگری می‌انجامید.

سایت «ایندی‌وایر» هم این ویدئومقاله و صحنه‌های حذف‌شده را منتشر کرده است.

  • ایندی‌وایر