هنروتجربه: بزرگ‌ترین گروه منتقدان در آمریکای شمالی بهترین‌های سال در حوزه سینما و تلویزیون را معرفی کرد.

انجمن منتقدان فیلم رسانه‌‌‌ای و انجمن خبرنگاران تلویزیون رسانه‌ای، بامداد جمعه به وقت ایران در مراسمی در لس آنجلس برندگان بیست و سومین دوره جوایز سالانه انتخاب منتقدان را معرفی کرد.

در بخش سینمایی، رمانس فانتزی “شکل آب” به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو که با ۱۴ نامزدی پیشتاز بود، در چهار بخش شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردان پیروز شد. داستان فیلم در ۱۹۶۲ و در دوران جنگ سرد روی می‌دهد. یک نظافتچی و همکارش که در یک آزمایشگاه دولتی مشغول کار هستند در یک مخزن آب مخلوقی دوزیست کشف می‌کنند. نظافتچی از روی تنهایی با مخلوق دوست می‌شود و… سالی هاوکینز، مایکل شانون، ریچارد جنکینز و اکتاویا اسپنسر بازیگران “شکل آب” هستند که سپتامبر پیش برنده جایزه شیر طلای جشنواره فیلم ونیز شد و یکی از مدعیان جدی فصل جوایز سینمایی است.

گری اولدمن جایزه بهترین بازیگر مرد را برد

انجمن منتقدان فیلم رسانه‌‌‌ای، گری اولدمن را برای بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم “سیاه‌ترین ساعت” به عنوان بهترین بازیگر مرد معرفی کرد. جایزه بهترین بازیگر زن به فرانسیس مکدورمند برای “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری” رسید. سام راک‌ول برای “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری” جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را برد و آلیسن جنی برای “من، تونیا” جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را از آن خود کرد.

دو فیلم “با اسم خودت به من زنگ بزن” و “دانکرک” که هر یک هشت نامزدی به دست آورده بودند،  تنها در یک بخش پیروز شدند. فیلم‌های “لیدی برد” و “پست” نیز هر یک هشت نامزدی کسب کرده‌ بودند، اما مراسم را دست خالی ترک کردند.

جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی به جردن پیلی برای “برو بیرون” رسید

جیمز فرانکو که این روزها با اتهام رفتار ناشایست جنسی روبروست برای فیلم “هنرمند فاجعه” جایزه بهترین بازیگر مرد در یک کمدی را از آن خود کرد. او در مراسم شرکت نکرد. مارگو روبی برای “من، تونیا” برنده جایزه بهترین بازیگر زن در یک کمدی شد.

جایزه بهترین فیلم اکشن نیز به فیلم ابرقهرمانی “واندر وومن” با بازی گال گادوت اعطاء شد.

جایزه بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان به “محوشدگی” به کارگردانی فاتح آکین از آلمان رسید. “۱۲۰ ضربان در دقیقه” (فرانسه)، “یک زن شگفت‌انگیز” (شیلی)، “اول پدرم را کشتند” (کامبوج)، “مربع/میدان” (سوئد) و “تلما” (نروژ) دیگر نامزدهای این بخش بودند.

در بخش تلویزیون سریال کوتاه “دروغ‌های کوچک بزرگ” از شبکه اچ‌بی‌او چهار جایزه از جمله جایزه بهترین سریال کوتاه را از آن خود کرد. سه بازیگر این فیلم شامل نیکول کیدمن، الکساندر اسکارسگارد و لورا درن نیز در بخش‌های بازیگری پیروز شدند. سریال کوتاه “دشمنی” تولید شبکه اف‌ایکس با شش نامزدی در صدر بود، هیچ جایزه‌ای نگرفت.

 نیکول کیدمن برنده جایزه بهترین بازیگر زن در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی شد

انجمن منتقدان فیلم رسانه‌‌‌ای در ۱۹۹۵ تأسیس شد و با بیش از ۳۰۰ منتقد تلویزیونی، رادیویی و آنلاین در ایالات متحده و کانادا، بزرگ‌ترین گروه منتقدان در آمریکای شمالی است.

در ۱۴ سال گذشته در ۹ مورد برنده جایزه BFCA با برنده اسکار بهترین فیلم یکی بوده است. این انجمن سال گذشته “لا لا به کارگردانی دامین شازل را بهترین فیلم سال معرفی کرد، اما اسکار بهترین فیلم به “مهتاب” به کارگردانی بری جنکینز رسید. در ۲۰۱۵ فیلم “مرکز توجه” هر دو جایزه را برد. این انجمن در سال ۲۰۱۴ فیلم “بچگی” به کارگردانی ریچارد لینکلیتر را به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کرد، اما جایزه اسکار بهترین فیلم به “بردمن” به کارگردانی آلخاندرو گونزالس ایناریتو رسید. در ۲۰۱۳ هم “۱۲ سال بردگی” هر دو جایزه را برد.

فهرست برندگان بخش سینمایی بیست و سومین دوره جوایز سالانه انتخاب منتقدان به شرح زیر است:

بهترین فیلم: “شکل آب”

بهترین کارگردان: گی‌یرمو دل تورو، “شکل آب”

بهترین بازیگر مرد: گری اولدمن، “سیاه‌ترین ساعت”

بهترین بازیگر زن: فرانسیس مکدورمند، “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری”

بهترین بازیگر مرد مکمل: سام راک‌ول، “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری”

بهترین بازیگر زن مکمل: آلیسن جنی، “من، تونیا”

بهترین بازیگر مرد یا زن جوان: بروکلین پرینس، “پروژه فلوریدا”

بهترین گروه بازیگری: “سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری”

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: “با اسم خودت به من زنگ بزن”، جیمز آیوری

بهترین فیلمنامه اقتباسی: “برو بیرون”، جردن پیلی

بهترین فیلمبرداری: “بلید رانر ۲۰۴۹″، راجر دیکنز

بهترین طراحی صحنه: “شکل آب”، پل دنهام آستربری، شین ویو و جف ملوین

بهترین تدوین: “بیبی راننده”، جاناتان آموس و پل ماکلیس و “دانکرک”، لی اسمیت

بهترین موسیقی: الکساندر دپلا، “شکل آب”

بهترین طراحی لباس: “رشته خیال”، مارک بریجز

بهترین چهره‌پردازی و مو: “سیاه‌ترین ساعت”

بهترین جلوه‌های تصویری: “جنگ سیاره میمون‌ها”

بهترین ترانه: “مرا به خاطر بسپار” (کریستن اندرسن-لوپز و رابرت لوپز) از فیلم “کوکو”

بهترین فیلم بلند انیمیشن: “کوکو”

بهترین فیلم خارجی‌زبان: “محوشدگی”، فاتح آکین (آلمان)

بهترین کمدی: “بیمار بزرگ”

بهترین بازیگر مرد در یک کمدی: جیمز فرانکو، “هنرمند فاجعه”

بهترین بازیگر زن در یک کمدی: مارگو روبی، “من، تونیا”

بهترین فیلم اکشن: “واندر وومن”

بهترین فیلم علمی تخیلی/ترسناک: “برو بیرون”

فهرست برندگان بخش تلویزیونی بیست و سومین دوره جوایز سالانه انتخاب منتقدان به شرح زیر است:

بهترین سریال درام: “سرگذشت ندیمه” (Hulu)

بهترین سریال کمدی: “خانم مایسل شگفت‌آور” (آمازون)

بهترین سریال کوتاه: “دروغ‌های کوچک بزرگ” (اچ‌بی‌او)

بهترین فیلم تلویزیونی: “ساحر دروغ‌ها”

بهترین بازیگر مرد در یک سریال درام: استرلینگ کی. براون، “این ما هستیم”

بهترین بازیگر زن در یک سریال درام: الیزابت ماس، “سرگذشت ندیمه”

بهترین بازیگر مرد در یک سریال کمدی: تد دانسن، “جای خوب”

بهترین بازیگر زن در یک سریال کمدی: ریچل برازناهان، “خانم مایسل شگفت‌آور”

بهترین بازیگر مرد در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی: یوان مگرگور، “فارگو”

بهترین بازیگر زن در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی: نیکول کیدمن، “دروغ‌های کوچک بزرگ”

بهترین بازیگر مرد مکمل در یک سریال درام: دیوید هاربور، “چیزهای عجیب”

بهترین بازیگر زن مکمل در یک سریال درام: آن داد، “سرگذشت ندیمه”

بهترین بازیگر مرد مکمل در یک سریال کمدی: والتن گاگینز، “Vice Principalss”

بهترین بازیگر زن مکمل در یک سریال کمدی: ماییم بیالیک، “تئوری بیگ بنگ”

بهترین بازیگر مرد مکمل در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی: الکساندر اسکارسگارد، “دروغ‌های کوچک بزرگ”

بهترین بازیگر زن مکمل در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی: لورا درن، “دروغ‌های کوچک بزرگ”

بهترین تاک شو: “جیمی کیمل لایو!” (ای‌بی‌سی)

بهترین سریال انیمیشن: “ریک و مورتی” (ادالت سوئیم)