هنر و تجربه: جدیدترین پروژه مستندساز تحسین‌شده و جنجالی الکس گیبنی، به افشای حرص جمعی و قدرت‌های پشت‌پرده‌ای می‌پردازد که ردشان تا کاخ سفید قابل پیگیری است.

در این مجموعه‌ی شش‌قسمتی با عنوان «پول کثیف» از توانایی مستندسازان برجسته دیگری هم بهره گرفته شده است از جمله فیشر استیونز و کریستی جِیکوبسن. در پیش‌پرده/ تریلری که به‌تازگی از این مجموعه‌ی تحقیقی و بازجویانه منتشر شده است، چهره‌هایی مانند مارتین اشکرلی و ترامپ مورد انتقاد و تحقیر قرار می‌گیرند.

قسمتی که گیبنی کارگردانی کرده است، طرحی از کمپانی «فولکس‌واگن» را بررسی می‌کند که جان هزاران نفر را در معرض خطر قرار می‌دهد؛ «بیگ فارما» و مارتین اشکرلی منفور هم سوژه‌های قسمتی هستند که توسط ارین لی کار ساخته شده است که پیش از این مستند «مادر فقید و محبوب» را در کارنامه دارد؛ فیشر استیونز (پیش از سیل) سراغ روی کار آمدن و حکمفرمایی کمپانی ترامپ رفته است؛ و براین مک‌گین کارگردان «آماندا ناکس» موضوعی غیرمنتظره را سوژه کارش قرار داده است: یک کارتل نامتعارف کانادایی.

گیبنی یک بار دیگر ثابت کرده است که واهمه‌ای از بازی کردن با دم شیر ندارد، همان طور که پیش از این مثلاً با مستند «شفاف‌سازی: ساینتولوژی و زندان باور» جسارت خود را نشان داد. «پول کثیف» از ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) در نتفلیکس عرضه می‌شود.

  • ایندی‌وایر