هنروتجربه: امیرحسین علم‌الهدی مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاستگذاری گروه سینمایی درباره ارتباط گروه سینمایی هنروتجربه با جشنواره فجر توضیح داد و از کنار گذاشتن فیلم‌های ویدئویی از جشنواره انتقاد کرد. بنا بر صحبت‌های علم الهدی،این گروه سینمایی ارتباط سیستماتیکی با سی‌و‌ششمین جشنواره ملی فیلم فجر ندارد.

امیرحسین علم‌الهدی درباره حضور فیلم‌های این گروه سینمایی در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر به مهر گفت: «در این دوره از جشنواره هیات داوران از مجموع ۲۲ فیلم یک سیمرغ به سینمای هنروتجربه اهدا می‌کنند اما مسئولان سینمای هنروتجربه هیچ دخالتی در جشنواره امسال ندارند.»

او افزود: «دلیلی ندارد در جشنواره امسال دخالتی داشته باشیم چون یادمان باشد مکانیزم جشنواره امسال مکانیزم ورود فیلم‌های دارای پروانه ساخت سینمایی بود و دوستان سازمان سینمایی برخلاف سال گذشته برای فیلم‌های ویدئویی اعتباری قائل نشدند که وارد جشنواره شوند. این در حالی است که سال گذشته چیزی حدود ۸۰ فیلم توسط شورای سیاستگذاری هنروتجربه دیده و شش فیلم به هیات بازبینی جشنواره معرفی شد که در نهایت «کوپال» ساخته کاظم ملایی و «ائو/خانه» ساخته اصغر یوسفی‌نژاد به بخش مسابقه راه یافتند.»

علم‌الهدی بیان کرد:«امسال شورای سیاستگذاری جشنواره تشخیص داد که به هیچ عنوان وارد مساله فیلم‌های ویدئویی نشود و به همین ترتیب فیلم‌هایی که عمدتا آثار خوبی هستند از چرخه بازبینی هیات انتخاب خارج شدند. درواقع این تصمیمی بود که دوستان گرفتند و ما به این مساله ورود پیدا نکردیم و سینمای هنروتجربه هیچ ارتباط سیستماتیکی با سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر ندارد.»

امسال شورای سیاستگذاری جشنواره تشخیص داد که به هیچ عنوان وارد مساله فیلم‌های ویدئویی نشود و به همین ترتیب فیلم‌هایی که عمدتا آثار خوبی هستند از چرخه بازبینی هیات انتخاب خارج شدند. درواقع این تصمیمی بود که دوستان گرفتند و ما به این مساله ورود پیدا نکردیم

دبیر شورای سیاستگذاری سینمای «هنر و تجربه» اظهار کرد: «امسال صاحبان حدود ۱۵ تا ۲۰ فیلم برای تغییر پروانه ساخت ویدئویی به پروانه ساخت سینمایی، نزد ما آمدند که ما گفتیم به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند تا تغییر پروانه دهند ولی هیچکس موفق به این کار نشد و دلایل این امر را باید از دوستان ارشاد جویا شد. چون من در جریان نیستم که چرا آن کمیته‌ای که باید این فیلم‌ها را می‌دید، آن‌ها را ندید. این را هم باید عنوان کنم که امسال بیش از ۶۸ فیلم دیده شد؛ در حالی که سال گذشته تنها از گروه سینمایی هنروتجربه ۸۰ فیلم مورد بازبینی قرار گرفت.»

او  افزود: «خیلی از فیلم‌هایی که در خارج از کشور دیده می‌شوند، عمدتا پروانه ساخت ویدئویی دارند اما امیدوارم این پارادوکسی که هم دوستان سازمان سینمایی و هم دیگر صنوف با آن درگیر هستند، رفع شود و روزی به این جمع بندی برسیم که یک فیلم فارغ از این‌که پروانه ساخت ویدئویی یا پروانه ساخت سینمایی،امکان دیده شدن داشته باشند. متاسفانه هم‌چنان این پارادوکس آزاردهنده برای دوستان اهمیت دارد و نمی‌دانم تا کی می‌خواهند بر این اساس رفتار کنند.»

علم‌الهدی در پایان عنوان کرد: «به نظر می‌رسد این رفتارها، رفتارهایی فارغ از ذات سینما و بیشتر سلیقه‌ای هستند. امیدوارم متولیان سینما به یک جمع بندی برسند و بحث فرسوده و نخ نماشده پروانه ساخت را حذف کنند و آثار را براساس محتوا و کیفیت مورد ارزیابی قرار بدهند تا پروانه ساخت آن‌ها.»