هنروتجربه-مرسده محمدی: سالن سینما سوره اصفهان عصر دوشنبه بیست و پنجمین روز از دی ماه، میزبان فیلم مستند «نسیان» به کارگردانی حسن آخوندپور بود. بعد از نمایش فیلم جلسه نقد و بررسی آن در ساعت ۱۹ با حضور کارگردان این فیلم برگزار شد.

جلسه را حسن آخوندپور با تشکر از سینمای هنروتجربه به خاطر نمایش«نسیان» با موضوعیت شهر مشهد، در بقیه شهرها آغاز کرد و در پاسخ به پرسش میثم زمانی مجری برنامه که از چگونگی ساخت فیلم سفارشی«نسیان» پرسیده بود، توضیح داد:«فیلم سفارش پژوهشکده ثامن است که زیر مجموعه وزارت علوم است. ابتدا فیلم به نیت نمایش برای وزرا و مسوولین سفارش داده شد اما وقتی خود من که بچه مشهد هستم، با مشکلی که فیلم مطرح می‌کرد، روبه‌رو شدم سعی کردم فیلم را با نگاه هنری‌تری بسازم. مدت‌ها بود که فکر می‌کردم چرا زیارت در مشهد حال و هوای سابق را ندارد و پژوهش‌های این مستند پاسخی برای این سوال بود.»

او سپس در مورد موضوعی که فیلم مطرح می‌کند، گفت:«وقتی در یک منطقه استراتژیک  پروزه‌هایی را تعریف می‌کنیم که مناسب هویت تاریخی آن بافت نیست و هزاران نفر را از خانه‌هایشان بلند می‌کنیم تا مثلا هتل بسازیم، مسائل اجتماعی و اخلاقی رخ می‌دهد که خیلی از آن‌ها در فیلم قابل نشان دادن نبود. فیلم می‌گوید دارد اتقاق بدی می‌افتد. با این‌که این فیلم ساخته و در مشهد نمایش داده شده‌است اما همین امروز صبح یکی از مساجد مشهد که ۱۵۰ سال قدمت داشت را خراب کردند. در تمام دنیا بافت تاریخی را نگه می‌دارند اما در شهرهای ما شهرسازان هنوز فکری برای تغییر و از بین رفتن بافت تاریخی ما نکرده‌اند. در میلان در کنار یک اثر تاریخی تا سه خیابان آن‌طرف تر نه بیلبورد تبلیغاتی می‌بینیم نه ساخت و ساز جدید، مغازه و خیابان‌های اطراف هم خاکی است اما ما در نزدیکی حرم امام رضا ( ع ) بیلبورد تبلیغاتی می‌زنیم.»

کارگردان مستند «نسیان» با اشاره به مخالف نبودنش با توسعه شهری عنوان کرد:«کسی با اضافه شدن فضای دسترسی ، صحن‌های زیارتی وپارکینگ و غیره مخالف نیست. مشکل با زمین‌هایی است که قسطی پولش پرداخت شد و باعث شد صاحبانش مستأجر و بی‌خانه شوند. در مشهد مقصد رفتن و رسیدن به حرم امام رضا ( ع ) است نه عبور از آن. من امیدوارم در بقیه شهرها این اتفاقات نیافتد مثلا شنیده‌ام در کربلا قرار است بزرگ‌ترین استادیوم فوتبال زده شود خب این غلط است. فضای زیارتی کربلا را با فضایی پر از شلوغی و تشویق و سوت و … از بین می‌برند. در مشهد یکی از مشکلات این است که با نام امام رضا ( ع ) پروژه‌هایی شروع می‌شود اما مقاصدشان بیشتر تجاری است. کسی مشکلی با توسعه ندارد اما هدف یادمان نرود مقصد از مشهد رفتن زیارت است نه چیزهای دیگر.»

او در مورد بلند بودن زمان فیلمش توضیح داد:«نسخه من ۷۵ دقیقه‌ای بود اما سفارش دهنده نسخه‌ای ۹۲ دقیقه‌ای به هنروتجربه ارائه داد که مجبور شدم آن‌را کوتاه کنم و یک نسخه ۸۲ دقیقه‌ای بدهم اما بازهم به نظرم بلند است؛ یعنی از دقیقه ۴۰ تا ۶۰ فیلم کشدارمی‌شود و بعد در قسمت تجربه‌های جهانی، فیلم دوباره جان می‌گیرد و به جلو می‌رود. چون بمباران اطلاعاتی در فیلم زیاد است و نقشه‌ها و اطلاعاتی که ارائه می‌شود، بیننده را خسته می‌کند، بنابراین به نظرم همان نسخه ۷۵ دقیقه‌ای بهتر بود.»

آخوندپور در ادامه با اشاره به جسارت سینمای هنروتجربه در نمایش فیلمش درباره جدید بودن مفهوم مستند« نسیان» افزود:«این فیلم از لحاظ فرم و تکنیک خاص نیست بلکه از لحاظ مفهوم و محتوا بکر و جدید است. یکی از سیاست‌های هنروتجربه هم آگاهی بخشی است و این فیلم هم با همین هدف ساخته شده‌است. فیلم موضوع مهمی‌را مطرح می‌کند و سینمای هنروتجربه جسارت پخش این فیلم‌ها را دارد. پخش فیلم‌های متفاوت در گروه هنروتجربه مانند فیلم‌های آقای مکری و … امیدوار کننده است و با ادامه این روند کم کم شاهد فیلم‌های خوبی هستیم که با این‌که متفاوت هستند اما در بدنه سینمای ایران می‌فروشند و در جشنواره‌ها هم جایزه می‌گیرند.»

این کارگردان هم‌چنین درباره ژانر و گونه فیلم مستندش عنوان کرد:«این فیلم چون متکی به ژانر پژوهشی است پس مصاحبه محور است. به نظرم مصاحبه از قابل باورپذیرترین سبک‌های مستند است و پژوهش‌های من همه متکی به مصاحبه‌هایم بود برای همین است که فیلم در این ژانر ساخته شده‌است.»

در پایان آخوندپور با اشاره به کار بعدی‌اش که احتمالا پخش فیلم داستانی« شهری که نمی‌خوابد» در سینماهای حوزه هنری به صورت محدود است، گفت:«هم اکنون دو فیلم‌نامه در حال نوشتن دارم. به تازگی هم تیزر مستند «نسیان» از تلویزیون مرکز خراسان پخش شده و امیدوارم در شبکه‌های سراسری هم پخش شود و اتفاقات خوبی برای این فیلم بیافتد.»

عکس:دامون درخشانی