هنروتجربه- کامبیز حضرتی: بخش هنروتجربه در جشنواره سی وپنجم فیلم فجر از بخش‌های غیر رقابتی بود. امسال و در جشنواره سی‌وششم قرار است سیمرغ هنروتجربه به یک فیلم آن هم به انتخاب هیات داوران جشنواره اهدا شود. اتفاقی که تاحدی از عدم ارتباط  نظام‌مند جشنواره فجر با شورای سیاستگذاری گروه هنروتجربه خبر می‌دهد. از آن‌جا که شاخصه هنری و معرفی سینماگران جدید از وظایف جشنواره‌های معتبر است، با احمد امینی فیلم‌ساز، منتقد و عضو هیات انتخاب این دوره از جشنواره فجر گفت‌وگو کردیم تا نظرات او را درباره فیلم‌ها، سیمرغ هنروتجربه و حذف فیلم‌هایی که دارای پروانه ساخت ویدئویی هستند و طی چند سال اخیر بخش قابل توجهی از تولیدات سینمای ایران را به خود اختصاص داده‌اند، جویا شویم.

احمد امینی درباره حذف بخش هنروتجربه در جشنواره سی‌وششم فجر عنوان کرد: «کاش در جشنواره بخش هنروتجربه  و فیلم اول داشتیم. زمانی که این بخش از جشنواره حذف شد، جشنواره با ۲۲ فیلم اصلی بسته شد و این اتفاق دست هیات انتخاب را بست. در بین فیلم‌ها آثاری دیدیم که مناسب بخش هنر وتجربه بود اما نمی‌توانست در رقابت با کارگردان‌هایی قرار بگیرد که چند فیلم  سینمایی ساخته‌اند.»

او اضافه کرد: «می‌شد یک مجموعه ۱۰ تایی از آثار برگزیده از کارگردان‌های فیلم اول با شاخصه‌های هنری را انتخاب و در جشنواره نمایش داد. ما از بین حدود ۱۵ یا ۱۶ فیلم اول سه فیلم را انتخاب کردیم که این تعداد می‌توانست بیشتر از این باشد.»

کارگردان «چتری برای دو نفر» درباره اهمیت جشنواره برای معرفی فیلم‌سازان جوان بیان کرد: «استدلال من این است که در جشنواره بخش نگاهی دیگر و فیلم اول لازم است اما تصمیم دبیر جشنواره این گونه بود. تمام امید نیروهای جوان به جشنواره فجر است. ممکن است بسیاری از این فیلم‌ها در اکران عمومی دیده نشوند و جشنواره می‌تواند محلی برای عرضه این آثار باشد. امسال کفه به سمت فیلم‌سازان قدیمی سنگین بود.»

امینی درباره این که مهران احمدی که امسال با یک فیلم در مقام کارگردان در جشنواره حضور دارد اشاره داشت: «مساله مهران احمدی در فیلم «مصادره» این است که او با این فیلم به عنوان کارگردان اول ظاهر شده است. این اتفاق پیش از این درباره شهاب حسینی، فرامرز قریبیان و…افتاده است. آن‌ها پس از سال‌ها حضور در سینما  تمایل پیدا می‌کنند تا در حیطه کارگردانی دست به تجربه بزنند که البته برخی مخالف و برخی موافق آن کار هستند.»

کاش در جشنواره بخش هنروتجربه  و فیلم اول داشتیم. زمانی که این بخش از جشنواره حذف شد، جشنواره با ۲۲ فیلم اصلی بسته شد و این اتفاق دست هیات انتخاب را بست. در بین فیلم‌ها آثاری دیدیم که مناسب بخش هنروتجربه بود اما نمی‌توانست در رقابت با کارگردان‌هایی قرار بگیرد که چند فیلم  سینمایی ساخته‌اند

کارگردان «غریبانه» درباره حضور چهره‌های شناخته شده در جشنواره فجر امسال توضیح داد: «اساسا هر جشنواره‌ای با حضور فیلم‌سازان چشم‌گیرتر شهره است و سعی می‌کند از این چهره‌ها بیشتر بهره بگیرد. ما معمولا  از جشنواره‌های مهم می‌پرسیم که امسال چه کارگردان‌هایی در آن حضور دارند و این موضوع جذابیت برانگیز است. کسی که فیلم اول خودش را می‌سازد درگیر دغدغه و اضطراب است که فیلم‌اش چه چیزی از آب درمی‌آید و واکنش‌های احتمالی مخاطبان مختلف روی ذهن‌اش سنگینی می‌کند. حتی در بعضی مواقع مانع می‌شود تا توانایی خودش را بروز دهد.»

او ادامه داد: «هر جشنواره‌ای با هر سیاستی احتیاج به سروصدا و اسامی مشهور دارد. این اسم‌ها به جشنواره رنگ‌وبو می‌دهد. طبیعی است که برخی از اسامی در جشنواره جلب توجه می‌کنند و برای گرم کردن تنور جشنواره لازم هستند؛ کارگردان‌هایی مثل حمید نعمت‌الله، کامبوزیا پرتوی، محمدحسین مهدویان و…»

این کارگردان بیان کرد:«در زمان انتخاب اثار استدلال کردم که جشنواره به اسامی شناخته شده نیاز دارد. همچنین احساس می‌کنم معرفی چند سینماگر تازه و فیلم اول لازم است که در جشنواره صورت بگیرد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد فیلم‌های تازه دیگری از فیلم‌سازان جوان در بخش خارج از مسابقه به جشنواره اضافه شود توضیح داد:«فکر نمی‌کنم فیلم اول و تازه‌ای به جشنواره اضافه شود چون قرعه‌کشی برای نمایش آثار در کاخ رسانه‌ها برگزار شده است. امسال ما فیلم‌های با پروانه نمایش ویدئویی را ندیدیم. جز یک مورد که فیلم پروانه ویدئویی داشت و برای هیات انتخاب به نمایش درآمد.»

عضو هیات انتخاب جشنواره فجر در پاسخ به این سوال که برخی از اعضای این هیات اشاره داشته‌اند، هیچ فیلم مهمی از جشنواره جا نمانده است بیان کرد: «فیلم مهم از دیدگاه هرکسی تعریف خاص خودش را دارد. هر فیلم‌سازی نیز فیلم خودش را مهم می‌داند. نکته من این است که هر هیات دیگری با هر تجربه، نگاه و دیدی بین ۱۲ تا ۱۵ فیلم از بین این ۲۲ فیلم را انتخاب می‌کرد. در واقع ۷-۸ فیلم محل مناقشه است که از این بین یکی یا دو فیلم در لیست‌های احتمالی می‌تواند مشترک باشد. ممکن است ما به عنوان هیات انتخاب به فیلم‌های بیرون مانده از این لیست نظر مثبت و خاص داشته باشیم که می‌توانست در بین این فیلم‌ها جا داشته باشد اما برآیند نظرات ما منجر به این انتخاب شد.»

کارگردان «سایه‌های هجوم» درباره ارزیابی خود از جشنواره فجر پیش رو اشاره داشت: «در جشنواره امسال تنوع مضمونی داریم و فکر نمی‌کنم با یک جشنواره خنثی روبه‌‌رو باشیم. البته هیچ فیلمی ما را شگفت‌زده نکرد اما مضمون و ساخت فیلم‌ها تازگی داشت. امیدوارم اتفاق جشنواره پارسال نیافتد و با جشنواره شادابی مواجه باشیم.»