هنر و تجربه: بلا تار هنوز روی حرفش مبنی بر بازنشستگی مانده است و «اسب تورین» (۲۰۱۱) تا امروز آخرین اثر این فیلم‌ساز مطرح و تحسین‌شده مجارستانی است.

بلا تار که در طول فعالیت‌های چنددهه‌ای خود چند شاهکار سینمایی خلق کرده است، فیلم ۴۳۲ دقیقه‌ای دارد با نام «تانگوی شیطان»/ Sátántangó که هم‌چنان به‌سختی می‌شود آن را تماشا کرد! و این در حالی است که ۲۴ سال از زمان اولین اکران آن می‌گذرد و هرگز در قالب بلو.ری عرضه نشده است.

اما خبر خوب برای علاقه‌مندان بلا تار و سینمایش این است که «آربلوس فیلمز» روی ترمیم نسخه‌ای ۴K از «تانگوی شیطان» کار می‌کند. این فیلم اوایل سال آینده میلادی، دوباره روی پرده سینماها خواهد رفت و سپس در قالب بلو.ری و «ویدئوهای درخواستی»/ VOD به صورت گسترده عرضه خواهد شد. این کمپانی پخش و ترمیم دیجیتال که در لس‌آنجلس واقع شده است، روی به‌روزرسانی ۴K فیلمی از دنیس هاپر با عنوان «آخرین فیلم» هم کار می‌کند.

ماجراهای «تانگوی شیطان» در دهکده‌ای دورافتاده در مجارستان می‌گذرد که می‌خواهند زادگاه‌شان را ترک کنند اما بازگشت مردی که فکر می‌کردند مرده است، همه چیز را پیچیده می‌کند. فیلم به دوازده بخش غیرخطی تقسیم و به صورت سیاه‌وسفید فیلم‌برداری شده است. منتقدان «سایت اند ساند» در سال ۲۰۱۲ این فیلم را به عنوان سی‌وششمین فیلم برتر تاریخ سینما انتخاب کردند.

  • ایندی‌وایر