هنروتجربه: مستند سینمایی «زنانی با گوشواره‌های باروتی» یکی از دو مستندی است که امسال به بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر راه‌یافته‌اند. این مستند پیش از این در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و جوایز متعددی از جمله جایزه بهترین فیلم بلند مستند بخش بین‌الملل و بهترین کارگردانی فیلم بلند مستند بخش ملی را از آن خود کرد.

رضا فرهمند کارگردان این مستند در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان نکاتی را درباره حضور آثار مستند در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر عنوان کرده است. او با اشاره به این نکته که:«با این شکل و قواره که جشنواره امسال برگزار می‌شود حس خوبی به جشنواره، ندارم.» تاکید دارد:« البته معتقدم حذف بخش مستند از رقابت‌های جشنواره در مرحله آزمون و خطاست تا به یک جایگاه مستقل برای معرفی آثار خود برسد.»

او در ادامه با ذکر به این‌ نکته بیشترین فیلم‌های جشنواره از سینمای رئال است، بیان کرد: «اگر داوری‌ها با نگاهی کاملا تخصصی و فنی به پیش بروند، دو مستند راه یافته به جشنواره هیچ شانسی نخواهند داشت، اما اگر داوران و مخاطبان به معنای تاثیرگذاری حسی نگاه کنند، به حتم اتفاقات خوبی رقم می‌خورد. امیدوارم محتوا و تاثیرگذاری به روی مخاطب در اولویت داوری‌ها قرار داشته باشد.»

کارگردان مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» اضافه کرد: «اگر این نگاه و تصمیم ‌گیری‌ها بیشتر معطوف به تاثیرگذاری فیلم روی مخاطب باشد، من به عنوان یک مستندساز اصلا نگران اکران فیلمم نخواهم بود. ولی اگر روند داوری مبتنی بر موارد تخصصی و فنی باشد، شانس موفقیت فیلم مستند در جشنواره می‌سوزد. ای کاش مانند سال‌های قبل، بخش مستند استقلال خود را حفظ می‌کرد؛ در جشنواره امسال شاهد بخشی مستقل برای فیلم‌های کوتاه و داوری‌های جداگانه هستیم؛ اما انتخاب دو مستند در بین فیلم‌های سینمایی رئال اتفاق خوبی نیست.»

او تاکید کرد: «این اتفاق نمی‌تواند تداوم داشته باشد، به دلیل این‌که این‌گونه همه فیلم اولی‌ها از دور جشنواره حذف می‌شوند. من به عنوان یک مستندساز نگران فیلم اولی‌ها هستم؛ چون آن‌ها یک‌سال تمام زندگی و سرمایه خود را برای تولید فیلم‌های‌شان صرف می‌کنند و حالا مستند من جای آن‌ها را گرفته است.»

فرهمند با بیان این‌که جشنواره فیلم فجر آخرین جشنواره سینمایی و ویترین سینمای ایران است، گفت:« اگر هرکسی بگوید اکران فیلمم را در جشنواره فجر دوست ندارم، تعارف می کند. من به عنوان یک کارگردان امیدوارم یک منجی پیدا شود و جشنواره  ما به یک ثبات و آرامش برسد. امیدوارم که مستند جای خودش را در بین رقابت‌ها پیدا کند. البته من احساس می‌کنم هیات داوران را تحت تاثیر قرار بدهد. چون «زنانی با گوشواره های باروتی» مستندی سراسر به زبان عربی است و هر ایرانی با پیش فرض تنفر از داعش و جنایات های آن ها با فیلم ارتباط برقرار می‌کند.»