هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: وودی آلن چند ماه است که شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند. جدیدترین فیلم او با عنوان «واندر ویل» وقتی در ماه اکتبر روی پرده رفت، با نقدهای متوسط و گاه نفرت‌انگیز مواجه شد! به‌سرعت سه ماه گذشت و حالا با جنبش‌های سیاسی و اجتماعی «منم همین طور» و «آن روزگار به‌سر آمد» مثل این است که آلن به سرطان مبتلا شده است!

شاید شروع این اتفاق و موضع‌گیری گسترده علیه وودی آلن به اوایل دسامبر برمی‌گردد و گلایه‌ای که از دیلن فارو در لس‌آنجلس تایمز منتشر شد و این سؤال را مطرح کرد: «چرا جنبش “منم همین طور” آلن را استثنا قرار داده است؟» این طور بود که حرف دیلن و مادرش میا فارو پس از دهه‌ها بالأخره به گوش رسانه‌ها رسید. به همین خاطر است که حالا اوضاع آلن از هر زمان دیگری بدتر است و انگار هر روز وخیم‌تر هم می‌شود.

این روزها خیلی از بازیگرانی که سال گذشته با کمال میل و اشتیاق قرارداد بازی در فیلم وودی آلن را امضا کردند، دستمزدهای‌شان را به خیریه اهدا می‌کنند و بازیگرانی که در گذشته با او همکاری کردند، یا قطع همکاری همیشگی‌شان را با او اعلام می‌کنند یا دهان به سرزنش او می‌گشایند. حتی جالب است که نسخه‌ی «دی‌وی‌دی اسکرین» آکادمی از فیلم «واندر ویل» هم بدون نام او در اختیار اعضا قرار گرفت!

این شرایط باعث شده است که خیلی‌ها به این موضوع فکر کنند که چه اتفاقی برای فعالیت‌های مستمر وودی آلن در مقام فیلم‌ساز خواهد افتاد. آیا کار این فیلم‌ساز ۸۲ ساله تمام است و دیگر نمی‌تواند فیلمی را جلوی دوربین ببرد؟ پاسخ این سؤال در آینده‌ای نزدیک روشن خواهد شد اما آن‌چه عیان است وضعیت ناخوشایند و در هاله‌ای از ابهام جدیدترین فیلم آلن است با عنوان «یک روز بارانی در نیویورک» که تیموتی شلمی، سلنا گومز و ال فانینگ نقش‌های اصلی آن را بازی کرده‌اند.

اما موضوعی که شرایط این فیلم را پیچیده‌تر هم کرده، این است که روی پرایس رییس سابق «آمازون استودیوز» که چراغ سبز تولید «یک روز بارانی در نیویورک» را داد و آلن را از استودیوی همیشگی‌اش «سونی پیکچرز کلاسیکس» دور کرد، در ماه اکتبر در پی اتهام آزار یکی از تهیه‌کنندگان مهم پروژه از مقام خود استعفا داد.

«یک روز بارانی…» در این وضعیت حکم یک بمب ساعتی را برای کمپانی آمازون پیدا کرده است. پس طبیعی است که اخباری از تصمیم به عدم اکران فیلم منتشر شده است چرا که در صورت اکران نیز فیلم بلافاصله تحریم خواهد شد و هیچ نفعی برای هیچ‌یک از عواملش نخواهد داشت.

  • پلی‌لیست