هنروتجربه: در حالیکه ۹ روز تا آغاز سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر باقی مانده است، اخبار مرتبط با جشنواره را که امروز سوم بهمن‌ماه در رسانه‌ها منتشر شده است، مرور می‌کنیم.

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص سینماهای مردمی گفته است: «سه سینمای تماشا، راگا و کیان که در جنوب شهر واقع شده‌اند، قیمت پیش فروش ۸ هزار تومان و گیشه ۱۰ هزار تومان است و برای سینمای سطح شهر قیمت پیش فروش ۱۲ هزار تومان و گیشه ۱۵ هزار تومان خواهد بود.»

نجفی در خصوص آرای تماشاگران نیز خبر داده است: «امسال آرای تماشاگران، تمام سینماهای مردمی جشنواره محسوب می‌شود و همه سینماها به یک چشم دیده خواهند شد و می‌توانند در انتخاب فیلم برگزیده سهیم باشند. البته فیلم‌ها در سینماهای مردمی از ۱۲تا ۲۲ بهمن روی پرده می‌رود.»

او همچنین با اشاره به سهمیه گیشه سینما و پیش فروش بلیت توضیح داده است: «سهمیه گیشه به طور کامل جدا و مشخص است و این دوره ۵ درصد در گیشه سینماها عرضه می‌شود.»

حافظ احمدی رییس انجمن عکاسان سینمای ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه انجمن نسبت به انتخاب هیات داوران بخش مسابقه تبلیغات سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر معترض است، گفت: «با اعلام اسامی هیات داوران بخش مسابقه تبلیغات سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر مراتب اعتراض خود را به دبیرخانه جشنواره اعلام کردیم و گفتیم نسبت به انتخاب داوران بسیار متعجب شده‌ایم. با توجه به اهمیت عکس در سینمای ایران، این مساله بسیار عجیب بود که از بین ۵ داور تنها یک داور عکاس حضور داشت. به دلیل اهمیت عکاسی در سینمای ایران لازم بود کنار سیف الله صمدیان که یکی از عکاسان خوب کشور است، یک عکاس سینمایی دیگر نیز حضور می‌داشت.»

رییس انجمن عکاسان سینمای ایران با اشاره به اینکه هر دوره عکاسان سینمایی با جشنواره فیلم فجر دچار چالش هستند، بیان کرد: «دلیل اینکه در هیات داوران ۲ گرافیست و ۲ تدوینگر حضور دارند نمی‌فهمم و نمی‌دانم چرا مسئولان برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر برای انتخاب داوری که عکاس سینمایی باشد با انجمن عکاسان همکاری و یا مشورت نکرده است.»

خبر رونمایی از پوستر فیلم سینمایی «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفی کیایی و با طراحی میثم میرزایی از دیگر اخبار مرتبط با جشنواره است.طراحی لوگوی این  فیلم را نیز محمد موحدنیا برعهده دارد. این فیلم این روزها آخرین مراحل فنی اش را پشت سر می گذارد تا برای نمایش در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر آماده شود.

از دیگر خبرهای جشنواره سی و ششم می توان به اعلام نام کارن همایونفر به عنوان پرکارترین آهنگساز جشنواره اشاره کرد.او در این دوره از جشنواره موسیقی سه فیلم «عرق سرد»،«به وقت شام ‌»و« اتاق تاریک» را ساخته است.

خبر دیگر هم  درباره بلیت های جشنواره و شایعاتی درباره فروش غیرقانونی بلیت‌های جشنواره از طریق سایت‌های غیرمجاز و با رقم‌های نجومی و کاذب است.عزت الله علیزاده معاون اجرایی سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر با اشاره به پایان پیش‌فروش و اتمام بلیت‌های اختصاص یافته به سینماهای مردمی، گفت:« مردم نگران اخبار مربوط به فروش غیرقانونی بلیت‌ها نباشند چرا که ۲۰ درصد ظرفیت برای گیشه سینماها موجود است و تلاش می‌کنیم به نیاز مخاطبان جشنواره پاسخ دهیم. » او هم چنین تاکید کرد:«هماهنگونه که قبلا اطلاع‌رسانی شد، این اطمینان داده می‌شود که در گیشه ظرفیت لازم برای استفاده مخاطبان اختصاص یافته است و آن دسته از علاقه‌مندان سینما که نتوانسته‌اند در پیش‌فروش بلیت دریافت کنند، می‌توانند بلیت فیلم‌های منتخب خود را از گیشه‌های سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره، قبل از نمایش هر فیلم دریافت کنند»