هنروتجربه: دومین نشست خبری سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر صبح روز دهم بهمن با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر این دوره از جشنواره در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

ابراهیم داروغه زاده دبیر سی‌وششمین جشنواره ملی فیلم فجر در ابتدای این نشست گفت: «جشنواره فیلم فجر دو بخش محوری دارد؛ مسابقه اصلی و بخش جشن که به کل جشن سینمای ایران است که سعی شده هر دو بخش به خوبی برگزار شود. ما امسال در بخش رقابتی سعی کردیم تغییرات‌مان حداقلی باشد و ساختار اصلی مقررات سال گذشته را حفظ کنیم و تنها تغییر کوچکی ایجاد کردیم و یکی کم کردن تعداد آثار بود.»

دبیر جشنواره ملی فیلم فجر توضیح داد: «یکی از مشکلات سال گذشته که مطرح می شد تعداد بالای آثار بخش مسابقه بود که می‌توانست در داوری ها تاثیر منفی بگذارد و دقت داوری‌ها در ۱۰ روز با این تعداد اثر را کاهش دهد. همچنین تعداد بالای فیلم‌ها جشنواره را از حالت رقابتی خارج می‌کرد.»

داروغه زاده اضافه کرد: «یک تغییر دیگر امسال در بخش فیلم کوتاه داستانی بود که امسال با مشورت متولیان فیلم کوتاه سیمرغ به جشنواره اضافه شد و هیات داوران یک فیلم کوتاه را به عنوان بهترین فیلم کوتاه انتخاب می‌کنند. در بخش مستند سینمایی هم باید یک تفاوتی با جشنواره سینماحقیقت قائل می‌شدیم از همین رو با مشورت دوستان به این جمع‌بندی رسیدیم که دو فیلم سینمایی مستند در بخش مسابقه باشد و مورد داوری قرار بگیرد.»

او افزود: «این پیشنهاد وجود داشت تا سیمرغ‌های بخش فنی حذف شود ولی با این مساله مخالفت کردیم.»

داروغه زاده عنوان کرد: «یکی از رویکردهای جشنواره سینمای انقلاب این است که امسال علاوه بر تهران در ۳۱ استان نمایش فیلم داریم. دانش آموزان مدارس نیز می‌توانند در نوبت اکران مدرسه به صورت رایگان فیلم‌های کودک و انیمیشن ببینند.»

او اضافه کرد: «در سینمای مردمی امسال هر فیلمی که نمایش مردمی دارد با حضور صاحبان آثار انجام می‌شود و در کنار مردم، صاحبان فیلم حضور دارند تا یک جشن سینمایی را پرشورتر از سال گذشته داشته باشیم .امسال در افتتاحیه مراسم نکوداشت مرحوم علی معلم را نیز برگزار می‌کنیم.»

دبیر سی وششمین جشنواره ملی فیلم فجر درباره چالش‌های میزبانی از اهالی رسانه توضیح داد: «همان‌طور که می‌دانید در همه جشنواره‌های معتبر دنیا سالن رسانه‌ها وجود دارد و صاحبان آثار در زمان نمایش فیلم حضور پیدا می‌کنند. چند سالی ما سالنی مخصوص رسانه‌ها و سالنی برای مهمانان داشتیم اما در زمان برج میلاد همه کنار هم جمع می‌شدند. شاید در سال‌های اول این امر خوب بود اما بعد از کثرت جمعیت ازدحامی به وجود آمد که می‌توانست مخل فعالیت رسانه‌ها شود و همیشه رسانه‌ها اعتراض داشتند که چرا فضای مجزایی برای آن‌ها وجود ندارد از همین رو پردیس سینمایی باغ کتاب با پنج سالن را برای صاحبان آثار در نظر گرفتیم و هر شب دو سانس از ساعت هفت شب تا یازده شب نمایش فیلم داریم.»

او افزود: «برای دوستان رسانه‌ای از نظر کیفیت و به لحاظ فنی پردیس ملت مناسب بود و ما سعی کردیم امکانات را به صورت خالصانه فراهم آوریم.» به گفته او هنرمندانی که فیلم دارند تا آخر شب در پردیس حضور پیدا می‌کنند تا اصحاب رسانه به گفت‌وگو با آن‌ها بپردازند.

داروغه زاده درباره سرنوشت «آشغال‌های دوست داشتنی» ساخته محسن امیریوسفی نیز گفت: «این فیلم در سال جاری مجوز نمایش گرفت ولی خودشان از فجر انصراف دادند.»

او هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره حذف سیمرغ فیلم‌های اول که حال به یک‌باره اعلام می‌شود که به جشنواره برگشته است، بیان کرد: «این سوال را باید زمانی که آیین‌نامه اعلام شد، می‌پرسیدید. ما همان موقع که آیین‌نامه اعلام شد گفتیم به دلیل اهمیتی که سازمان سینمایی برای فیلم‌سازان جوان قایل است این سیمرغ اهدا می‌شود.»

داروغه زاده عنوان کرد: «هیات انتخاب فیلم‌ها را بازبینی کردند و امسال سه فیلم اول و چهار فیلم دوم داریم که از بین فیلم‌های اولی که به بخش مسابقه اصلی راه پیدا کردند یک سیمرغ برای فیلم اول اختصاصی در نظر گرفتیم یعنی اگر فیلم اولی‌ها در بخش‌های دیگر مثل کارگردانی کسب نکردند، می‌توانند سیمرغ فیلم اول را دریافت کنند. طبیعتا از بین فیلم‌ها، فیلمی که کیفیت زیاد دارد، سیمرغ می‌برد. ما باید قبول کنیم بخش رقابتی جشنواره باید از تعداد منطقی برخوردار باشد. باید سعی کنیم تعداد آثار بخش رقابتی کمتر باشد و یک تمایز بین فیلم‌های بخش مسابقه و خارج از آن وجود داشته باشد. پس نمی‌توانیم همه فیلم‌ها را بپذیریم و به بخش مسابقه راه بدهیم در سال‌های پیش می‌گفتند چه جشنواره‌ای است که همه فیلم‌ها به بخش مسابقه و خارج از مسابقه راه پیدا می‌کنند و ما خواستیم این امر را بهبود بخشیم.»

او هم‌چنین پیرامون سیمرغ هنروتجربه گفت:« سیمرغ هنروتجربه توسط هیات داوران اهدا می‌شود.»

داروغه زاده درباره برگزاری مراسم افتتاحیه هم توضیح داد:«واقعیت این است که اشتباه کردم و گفتم افتتاحیه نداریم و از این بابت عذرخواهی می‌کنم. همه جشنواره‌های دنیا مراسم افتتاحیه ندارند و معمولا بایک فیلم مهمان جشنواره را آغاز می‌کنند و با توجه به هزینه‌ها گفتیم مراسم افتتاحیه نداریم ولی به دو نکته توجه نکرده بودیم که بر خلاف دیگر جشنواره‌های دنیا که مراسم‌های مختلف دارند در فجر به غیر از افتتاحیه و اختتامیه مراسم دیگری نداریم نکته دیگر این است که شروع جشنواره فیلم فجر فجر با جشن‌های انقلاب است و برگزاری افتتاحیه باعث می‌شود با جشن‌های انقلاب آغاز به کار کنیم. آن روز که گفتیم افتتاحیه نداریم به برگزاری بزرگداشت‌ها توجه نکرده بودیم. ضمن این‌که قول می‌دهیم بعد از پایان جشنواره گزارشی از مسایل مالی جشنواره بدهیم.»