هنروتجربه: جنبش «منم همین‌طور» (یا «من هم») با استقبال شماری از بازیگران مرد و زن و فیلم‌سازان مطرح روبه‌رو شد اما این طور به نظر می‌رسد که فرانسوی‌ها واکنش متفاوتی به این جنبش دارند. به عنوان مثال، در نامه سرگشاده اخیری که در لوموند منتشر شد و این جنبش با «پیوریتانیسم» (نوعی آیین پاک‌دینان مسیحی) قیاس شد.

نامه‌ی نام‌برده به امضای صد زن برجسته فرانسوی از جمله کاترین دنوو رسیده است. در این خصوص هفته گذشته پخش‌کننده فرانسوی وودی آلن با نام استفان سِلِریئر، رییس «مارس فیلمز»، از وودی آلن در برابر اتهام‌های اخیرش دفاع کرد. اما به‌تازگی یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان سینمای اروپا یعنی میشاییل هانکه که فیلم‌های فرانسوی «پنهان» و «عشق» را در کارنامه دارد، هم این جنبش و اشاعه‌ی «نفرت از مردان» توسط آن را محکوم کرده است.

این فیلم‌ساز ۷۵ ساله در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی کوریئر از چگونگی گسترش و عملکرد این جنبش ابراز نگرانی کرده است: «این جنبش مهم و پیش رو در ابتدا اجازه داد صدای زنان شنیده شود و پرده از سوءاستفاده‌ها برداشت اما به‌تدریج به چیزی مانند شکار ساحره بدل شده است و نوعی پاکسازی متعصبانه را در دستور کارش قرار داده است که می‌تواند خلاقیت‌های هنری را تحت‌الشعاع قرار دهد.» هانکه برای اثبات حرف‌هایش مثالی هم از اثر کلاسیک ناگیسا اوشیما زد که امروز و در این شرایط هرگز به تولید نمی‌رسید.

  • پلی‌لیست