هنروتجربه: فیلم‌سازانی که با یوهان یوهانسون همکاری کرده بودند، یاد و خاطره این آهنگ‌ساز ایسلندی را گرامی داشتند؛ هنرمندی که روز نهم فوریه (بیستم بهمن) به دلایل نامعلومی درگذشت. او که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پشت‌سرهم برای فیلم‌های «نظریه فراگیر» (که برایش جایزه گلدن گلوب را برنده شد) و «سیکاریو» نامزد جایزه اسکار شده بود، ۴۸ سال داشت.

جیمز مارش کارگردان «نظریه فراگیر» در ایمیلی به «ایندی‌وایر» نوشت: «ویران شدم. من دوست عزیزی را از دست دادم و همه ما ذوق موسیقایی زیبایی را از دست دادیم که او درون خود داشت. یوهانسون هنرمند فوق‌العاده و بی‌مانندی بود. شخصیت او در موسیقی‌اش زنده است؛ متفکرانه، پی‌جو، زیبنده، منحصربه‌فرد و گاهی مالیخولیایی و شوخ‌طبعانه، و مهم‌تر از همه ناب و اصیل.» مارش در بخش دیگری نوشته است: «ما در دو فیلم همکاری صمیمانه‌ای داشتیم و درباره همکاری‌های بعدی‌مان در آینده هم صحبت می‌کردیم. هنوز نتوانستم با این واقعیت کنار بیایم… او فوق‌العاده بااستعداد و دوست‌داشتنی بود، انسانی نجیب که به‌ندرت نمونه‌اش را پیدا می‌کنید.»

اما دارن آرونوفسکی هم در بیانیه‌اش احساسات مشابهی را بروز داده است: «یوهان یک جنتلمن بود. همکاری فوق‌العاده با رویکردی کاملاً منحصربه‌فرد در مواجهه با صدا و موسیقی. این یک ضایعه بزرگ است.» آرونوفسکی در اصل یوهانسون را دعوت کرد تا موسیقی متن «مادر!» را تصنیف کند اما در نهایت فیلم بدون موسیقی و با حاشیه صوتی تجربه‌گرا جمع‌وجور شد و از او به عنوان مشاور موسیقی و صدا در عنوان‌بندی فیلم آرونوفسکی تشکر شد.

  • ایندی‌وایر