هنروتجربه: «کلوورفیلد پارادوکس» به کارگردانی جولیوس اونا، سومین فیلم از فرنچایز «کلوورفیلد» است. این فیلم ترسناک علمی‌خیالی به تهیه‌کنندگی جی. جی. آبرامز و کمپانی‌اش «بد روبات پروداکشنس» در پی فیلم‌های تحسین‌شده مستقل «کلوورفیلد» (۲۰۰۸) و «شماره ده جاده کلوورفیلد» (۲۰۱۶) با هزینه‌ای ۴۵ میلیون دلاری تولید شده است.

نتفلیکس که به‌واسطه موفقیت‌های دو فیلم مستقل ابتدایی این مجموعه، سرمایه‌گذاری هنگفتی روی «کلوورفیلد پارادوکس» کرد و حتی با نمایش تیزر کوتاه غافلگیرکننده‌ای از آن در جریان پخش مراسم «سوپر بول» در یک‌شنبه گذشته، تبلیغی جهانی را برای نمایش و عرضه آن رقم زد، با نتایج ناامیدکننده‌ای مواجه شد؛ یا به عبارت دیگر با خارج کردن این فیلم از دستان کمپانی «پارامونت» که می‌خواست آن را اکران کند، از یک شکست تجاری در گیشه جلوگیری کرد!

«کلوورفیلد پارادوکس» با وجود تدبیر نتفلیکس در بازاریابی‌اش، اغلب نقدهای منفی گرفته است و روایت آشفته، فیلم‌نامه و تدوین آن از جمله ضعف‌های آن برشمرده شده‌اند. البته بازی گوگو امبتارا هم از معدود ویژگی‌ها تحسین‌برانگیز فیلم است. به هر حال طبق آمار و ارقامی که «نیلسن رِیتینگز» منتشر کرده است، ۷۸۶ هزار بیننده آمریکایی، فیلم را از طریق نتفلیکس و در شب اول عرضه‌اش تماشا کرده‌اند؛ آماری که در پایان هفته اول به پنج میلیون نفر رسید. اگر به خاطر داشته باشید فیلم ضعیف «برایت» که ویل اسمیت نقش اصلی آن را بازی کرده است، طبق آمار همین مرکز در طول سه روز اول نمایشش بیش از یازده میلیون تماشاچی داشت و این نشان می‌دهد که «کلوورفیلد پارادوکس» چه شکستی را تجربه کرده است.

  • پلی‌لیست