هنروتجربه: هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران شامگاه یکشنبه ۲۹ بهمن ماه با حضور مسئولین و جمعی از هنرمندان در خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای مراسم کامران ملکی که اجرای این جشن را برعهده داشت، با بیان اینکه خوب است که یاد درگذشتگانمان را زنده نگه داریم، به فوت محمد توکلی طراح جوان تندیس هدهد این جشن اشاره کرد و گفت: قرار بود که محمد توکلی امشب در مراسم حضور داشته باشد اما او را صبح دیروز به سمت خانه ابدی خود بدرقه کردیم.» او همچنین به درگذشتگان سانحه هوایی تهران – یاسوج هم اشاره کرد.

در ادامه مراسم خسرو دهقان دبیر این دوره جشن کتاب سال با حضور در جایگاه بیان کرد: «خانه سینما دو وظیفه اصلی دارد که یک بحث صنفی آن است و دوم کار فرهنگی است و بخشی از آن همین بحث کتاب است. من سعی کردم در حد توانم آن را انجام دهم. چیزی که امسال به من کمک کرد این بود که مدیر عامل خانه سینما منوچهر شاهسواری اهل کتاب است. او همیشه اگر هر دو کار کتاب خواندن و فیلم دیدن را داشته باشد، اول کتاب را می‌خواند، بعد فیلم می‌بیند.»

دهقان درباره هیات داوران هم توضیح داد: «ما سعی کردیم هیات داوران متنوعی را انتخاب کنیم. من آدم جوان‌گرایی هستم و اگر قرار باشد به پیش پزشکی بروم به پیش یک پزشک جوان می‌روم. در این دوره از منتقد قدیمی و ناشر و دو جوان استفاده کردیم و داورانی انتخاب کردیم که سالم باشند از نظر عقلی و آن‌ها را چکاپ کردیم تا پولکی و مادی هم نباشند.»

سپس با حضور هیات داوران این دوره جشن کتاب سال سینمایی شامل بیژن اشتری، علی لقمانی، حسن حسینی، علیرضا محمودی، اصغر یوسفی نژاد، شهریار توکلی، امیررضا نوری پرتو و هم‌چنین گلی امامی، اکبر نبوی و خسرو سینایی جوایز این دوره از جشنواره به برگزیدگان اهدا شد.

جایزه بهترین ترجمه به کتاب «سینما و امر تجربی» ترجمه گروه مترجمان زیر نظر مازیار اسلامی اهدا شد.جایزه بهترین تالیف هم به کتاب «یک عمر یک راه یک عشق: خسرو سینایی» مولف همایون امامی تقدیم شد.

سپس خسرو سینایی با حضور در جایگاه عنوان کرد: «من امروز نه جایزه‌ای گرفتم و نه کاری انجام دادم اما خوشحالم که همایون امامی حاصل تلاش‌هایش را به دست آورد. ۵۰ سال زندگی در این حرفه با همه سختی‌ها و آسانی‌هایش بر من گذشته است. من همیشه به جوانان فیلم‌سازی که پیش من شکایت می‌کنند از اتفاقاتی که برایشان افتاده است، می‌گویم فیلم ساختن‌ مثل کوهنوردی است و احتمال دارد که هر لحظه سنگ ریزه سمت تو بیاید. سینما فقط این‌ نیست که یک عده بنشینند آدم را تشویق کنند. من می‌توانم‌ مدعی باشم که پر زندگی کردم.»

او درباره همایون امامی اظهار کرد: «طی این‌ سال‌ها بسیاری را شناختم. همایون امامی یکی از شریف‌ترین و صادق‌ترین افرادی است که در این حرفه فعالیت می‌کند. همیشه او را تحسین کردم که هدفش را رها نکرد. او یک‌ عیب خیلی بزرگ دارد، او فراموش کرده که سینما اسمش «شو بیزینس» است و او «شو من» نیست. عیب بزرگی است و من دوستش دارم. او بی سر و صدا کارش را کرد و هرگز خودنمایی نکرد.»

در  این مراسم جایزه بهترین ناشر به انتشارات روزنه کار، محمد مهدی فخری زاده تقدیم شد.

 

در ادامه مراسم رضا میرکریمی که از بنیان‌گذاران این جشن است،با ابراز خوشحالی از استمرار این رویداد عنوان کرد:« خوشحالم این جشن به درخت تناوری تبدیل شده است. در سال‌های اول بسیار تحت فشار بودم که برگزاری این جشن یک فعالیت صنفی نیست اما الان می‌گویم این یک فعالیت صنفی است و ربطی به حاکمیت ندارد و درست‌اش همین است که مردمی اداره شود.»

تقدیر از روبرت صافاریان برنامه بعدی این مراسم بود. رامتین شهبازی از صافاریان به عنوان منتقد و مترجم تاثیرگذار بر نسل جوان یاد کرد:« «سال ۷۷ به نشریه گزارش فیلم پیوستم و یک حلقه از منتقدان جوان ایجاد شد که هر کدام الان از نقادان بزرگ هستند. روبرت صافاریان در ماهنامه دیگری بعد از تعطیلی این نشریه ماجرا را ادامه داد. هیچ اتفاقی در زندگی ما بی‌دلیل نیست. در دهه ۸۰ به حوزه نشانه‌شناسی هنر توسط ایشان علاقه‌مند شدم. او کسی است که روی چندین نفر تاثیر گذاشته است و الان هم دانشجویان کتاب‌های او را می‌خوانند.»

سعید عقیقی نیز درباره روبرت صافاریان بیان کرد: « اولین ملاقات من و آقای صافاریان ۲۵ سال پیش بود که نقدی تند درباره «مسافران» نوشته بودند.او در همه زمینه‌ها کارهای خوبی انجام داده است و آخرین کارش هم فکر می‌کنم درباره سینمای کیارستمی است. او آدم بسیار ساکت و بی‌سر و صدایی است. چه از نزدیک و چه از دور بسیار دوست داشتنی و صمیمی است.»

سپس‌ با حضور امیر اثباتی، محمدعلی سجادی، مهدی رحیمیان، محمد گذرآبادی و منوچهر شاهسواری نکوداشت روبرت صافاریان انجام شد و تندیس این جشن به او اهدا شد. روبرت صافاریان ضمن تشکر از مجریان این برنامه، به طنز بیان کرد: «این‌که آدم می‌بیند که کسی راجع به او صحبت می‌کند و همین ماجرای نکوداشت، یک مقدار هم‌ خطرناک است.»

در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما  دبیری هشتمین جشن را هم به خسرو دهقان تقدیم کرد و گفت: «از همه داوران‌ ممنونم و می‌دانم که از اردیبهشت ماه درگیر این مراسم بودند. امسال به شدت به امر کیفی در متون دریافتی متمرکز و مصر بودند. از این اصرار سپاسگزارم و می‌شد به جای اهدای ۲ یا ۳ جایزه ۱۰ جایزه داد، شاید هم حق همه دوستان همین بود، اما باید روزی وارد تمنای زیست با کیفیت می‌شدیم. بنابر این نیازمند سینمای با کیفیت هستیم.»