هنر و تجربه: جردن پیل آشکارا به اهدافش برای مقابله و ارائه تصویری مخالف با تریلرهای کلاسیکی مانند «همسران استپفورد» در «بگریز» اشاره  و حالا در پروژه جدیدش هم تصمیم مشابهی را اجرا کرده است.

انتشارات «دبلیو مگزین» برای پروژه‌ای از این فیلم‌ساز سیه‌چرده‌ی نامزد اسکار، دعوت به همکاری کرد و او نیز با همکاری دوستش جنل مونی، داستان و نمایشی را در قالب پروژه‌ای با عنوان «شهر نوآر» سروشکل داد که با انتخاب زنی رنگین‌پوست برای ایفای نقش اصلی آن، تصویری وارونه از قهرمان زن اصلی آثار کلاسیک هیچکاک از جمله «روانی» و «سرگیجه» عرضه شد.

این نمایش، داستان کارآگاه خصوصی زنی با بازی مونی را روایت می‌کند که در برجی ساعت‌دار در حال تماشای رژه‌ای در خیابان پایین ساختمان است. کارآگاه به دنبال سرنخ‌های یک قتل است اما در جریان بررسی آدم‌های حاضر در جمعیت با دوربینش، متوجه فردی شبیه خودش در میان جمع می‌شود. اما این غریبه‌ی همسان، یکی از موردهای مشابه متعددی است که به‌تدریج در میان جمعیت پدیدار می‌شوند.

پیل درباره پروژه چنین توضیح داده است: «می‌خواستم لحظه‌ای هیچکاکی را خلق کنم که واقعاً در فیلمی از او یافت نمی‌شود! البته به دنبال قهرمانان زن هیچکاکی نبودم و می‌خواستم قهرمان هیچکاک را با شمایلی زنانه تصویر کنم…»

  • ایندی‌وایر