هنر و تجربه: گاهی وقت‌ها به نقطه نظر یک خارجی نیاز است تا حقایق وخیم پیرامون شرم‌آورترین مقوله‌های کشوری چون آمریکا برملا شوند یا در کانون توجه عمومی قرار بگیرند. دنیز گامزه ارگوون فیلم‌ساز ترک، برای دومین فیلم بلند کارنامه‌اش با عنوان «پادشاهان» که اولین فیلم انگلیسی‌زبان اوست، سراغ شورش‌های  لس‌آنجلس در تابستان ۱۹۹۲ رفته است.

ارگوون که برای اولین فیلمش با نام «اسب وحشی»/ «ماستَنگ» بسیار تحسین شد و حتی نامزدی جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را هم تجربه کرد، برای فیلم جدیدش با امثال هال بری و دنیل کریگ همکاری کرده است که به‌تازگی اولین پیش‌پرده‌اش قبل از اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در فضای مجازی منتشر شده است.

بری نقش یک مادر رضاعی سختگیر اما حامی را در جنوب مرکزی لس‌آنجلس در هفته‌هایی بازی کرده است که به اعلام رأی دادگاه رادنی کینگ منتهی می‌شوند. کریگ هم نقش یکی از سفیدپوستان منطقه را بازی کرده است که به شخصیت بری در یافتن بچه‌ها در جریان تظاهرات کمک می‌کند. کوین کارول، پیتر مکِنزی و آیزک راین براون از بازیگران تلویزیونی مطرحی هستند که نقش‌های مکمل را بازی کرده‌اند.

ارگوون با این پروژه می‌تواند به شکلی تمام‌عیار خودش را ثابت کند چون «پادشاهان» بر خلاف «اسب وحشی» دستمایه‌ای تازه دارد که کارگردان جوانش تجربه زیستی آن را ندارد؛چراکه  تاریخچه نژادپرستی در آمریکا در قیاس با دوران بلوغ دختران نوجوان در ترکیه و مسائل آن کشور به‌کل داستانی متفاوت دارد.

  • ایندی‌وایر