هنر و تجربه: آلخاندرو گونزالس ایناریتو یکی از سه فیلم‌سازی است که در تاریخ جوایز اسکار توانسته است دو سال پی‌درپی برنده اسکار بهترین کارگردانی شود؛ موضوعی که بی‌تردید از دانسته‌های او برای راهیابی به این مراسم خبر می‌دهد!

چند روز پیش بود که خبر عدم صدور ویزای آمریکا برای عوامل مستند نامزد اسکار «آخرین مردان حلب» منتشر شد و حالا ایناریتو در گفت‌وگوی تازه‌ای به این موضوع اشاره کرده و گفته است: «فکر می‌کنم عوامل این مستند تحسین‌شده باید هفته بعد اجازه حضور در مراسم اسکار را داشته باشند.»

ایناریتو که ابتدا از این موضوع بی‌خبر بود، وقتی از این اتفاق آگاه شد، در کمال شگفتی چنین پاسخ داد: «من بی‌خبر بودم. این احمقانه است. قطعاً فکر می‌کنم آن‌ها باید در مراسم حاضر شوند، مگر این‌که کارگردانان را جنایتکار در نظر بگیریم.» که خب همه می‌دانیم چنین نیست.

«آخرین مردان حلب» به نویسندگی و کارگردانی فراس فیاض در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۷ روی پرده رفت و جایزه بزرگ هیأت داوران بهترین مستند جهانی را برنده شد. این فیلم در رشته اسکار بهترین مستند بلند نودمین مراسم جوایز آکادمی هم نامزد است و اصلاً بعید نیست که تندیس طلایی را برنده شود.

  • ایندی‌وایر