هنروتجربه: جان سی. رایلی در سال ۲۰۰۲ به افتخار نادری دست یافت و در سه فیلم متفاوت ظاهر شد که توانستند نامزدی اسکار بهترین فیلم را به دست بیاورند: «دارودسته‌های نیویورک»، «شیکاگو» و «ساعت‌ها»؛ که هر سه با فاصله یک هفته اکران شدند.

طبق آمار و اطلاعاتی که توسط «پنج سی‌وهشت» اعلام شده است، «افتخار جان سی. رایلی» پس از پانزده سال به مایکل استولبارگ می‌رسد که امسال در سه فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم ظاهر شده است: «پست»، «شکل آب» و «مرا به اسم خودت صدا بزن».

استولبارگ از آن بازیگران نقش مکملی است که معمولاً دیده نمی‌شود و امسال هم با وجود رسیدن به چنین افتخاری و ایفای نقش‌های متفاوتش، به‌خصوص در درام فیلم‌ساز ایتالیایی لوکا گوادانینو، در نهایت دست خالی ماند و نتوانست به نامزدی تندیس طلایی دست پیدا کند.

اما پیش از رایلی، هیچ بازیگری از دهه ۱۹۴۰ به این طرف نتوانسته بود به چنین افتخاری برسد! ولی جالب است که پیش از آن اصلاً اتفاق نادری نبوده است و یازده بازیگر بین سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۴۳ چنین وضعیتی پیدا کرده بودند که فقط دو نفر از آن‌ها زن هستند.

اما در میان اطلاعات آماری دیگری که از سوی «پنج سی‌وهشت» منتشر شده است، بازیگرانی دیده می‌شوند که تا امروز بیش‌ترین حضور را در فیلم‌های نامزد اسکار بهترین فیلم داشته‌اند. رتبه اول با ده فیلم در اختیار جک نیکلسن است و تام هنکس با نُه فیلم درست پشت سر او قرار گرفته است.

  • ایندی‌وایر