هنر و تجربه: استنلی توچی پس از یازده سال و درام «قرار ناشناس‌ها» (۲۰۰۷) دوباره نویسندگی و کارگردانی فیلمی با عنوان «آخرین پرتره» را تجربه کرده است؛ فیلمی که در پاریس می‌گذرد و درام تاریخی تازه‌ای است از «سونی پیکچرز کلاسیکس».

داستان درباره نویسنده‌ای با نام جیمز لرد (با بازی آرمی هامر) است که قبول می‌کند جلسه‌ای را پای صحبت‌های سال ۱۹۶۴ هنرمند سوییسی آلبرتو جاکومِتی (با بازی جفری راش) بنشیند؛ اما جاکومتی دست‌پاچه و حواس‌پرت هفته‌ها از زندگی لرد را به خودش اختصاص می‌دهد و روی‌هم‌رفته کار هجده جلسه زمان می‌برد. بیش از دو دهه می‌گذرد تا لرد زندگی‌نامه‌ای نزدیک ششصد صفحه از دوست مرحوم خود را منتشر کند. جاکومتی مدت کوتاهی بعد از سفرش به نیویورک برای نمایشگاهی از مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و… در موزه هنر مدرن، در سال ۱۹۶۶ در سن ۶۴ سالگی درگذشت.

«آخرین پرتره» اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین پشت سر گذاشت و با استقبال عموم منتقدان روبه‌رو شد. این فیلم پیش از اکرانش در ۲۳ مارس (۳ فروردین) اولین نمایش خود در ایالات متحده را ۹ مارس (۱۸ اسفند) در جشنواره جنوب از جنوب غربی«SXSW» تجربه می‌کند. از «آخرین پرتره» به‌تازگی اولین پیش‌پرده/ تریلرش در فضای مجازی منتشر شده است.

  • ایندی‌وایر