هنروتجربه: نشان سرو خانه هنرمندان ایران، لوح یادبود جشنواره تصویر سال و هدایای ویژه خانه سینما و سازمان سینمایی در مراسم تجلیل از علیرضا زرین‌دست، به این فیلمبردار پیشکسوت سینمای ایران اهدا شد.

 مراسم بزرگداشت علیرضا زرین‌دست، مدیر فیلمبرداری پیشکسوت و صاحب‌نام سینمای ایران، شامگاه چهارشنبه ۹ اسفند، در جشن تصویر سال در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

ابتدا، علیرضا غفاری، مجری مراسم، توضیحاتی را درباره کارنامه هنری این فیلمبردار باسابقه بیان کرد و گفت که زرین‌دست تاکنون مدیریت فیلم‌برداری ۶۷ فیلم و فیلم‌برداری ۳۸ اثر را داشته است.

در ادامه این مراسم تجلیل، تعدادی از چهره‌های هنری درباره ویژگی‌های هنری و اخلاقی زرین‌دست صحبت کردند.

سیف‌الله صمدیان، دبیر پانزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر بر تاثیر همکاری این مدیر فیلم‌برداری بر آثار فیلم‌سازان جوان اشاره داشت: «علیرضا زرین‌دست نقش انکارناپذیری در گسترش فرهنگ تصویری ایران داشته است. او به‌ویژه کمک‌های فراوانی به کارگردانانی که مخصوصاً کار اول‌شان را انجام می‌دادند، کرده است و باعث زیباسازی تصویر سینمایی شده است.»

ابراهیم حقیقی، هنرمند طراح و گرافیست هم درباره این فیلمبردار باسابقه سینمای ایران گفت: «این اخلاق حیرت‌انگیز او در کمک به کارگردانان جوان، مشهور است. آن چیزی که ایشان را معروف کرده، علاوه بر کار سخت در صحنه فیلم‌برداری، خلق درام صحنه در جهت فیلم‌نامه و دکوپاژ موفق است. این تعداد زیاد فیلم‌هایی که این‌جا نام برده شدند و ایشان فیلم‌برداری کرده‌اند، برای من حیرت انگیز است.»

رییس شورای عالی خانه هنرمندان ادامه داد: «با این همه کار و تلاش که آدم را پیر می‌کند، از شانس‌های بزرگ سینمای ایران است که ایشان هم‌چنان پرکار هستند. سینمای ایران با حضور امثال او همواره سرحال و پویا باقی خواهد ماند.»

منوچهر شاهسواری، دیگر سخنران این مراسم بود: «آن چیزی که از علیرضا زرین‌دست به سینمای ما رسیده است، نشان دهنده یک اصل اساسی در زیست آدمی است؛ این که اصالت آدمی از ماندگاری و کار و خلاقیت برمی‌آید.»

مدیرعامل خانه سینما افزود: «او راهی تاریخی را از سال‌های بسیار دور با خودش به امروز آورده است که به ما می‌گوید نظام سینمایی ما روح جمعی و کار و خلاقیت مشترک است. علیرضا زرین دست تاریخ‌ساز است؛ او با هر قدم خود مسیر تازه‌ای در تصویربرداری سینمای ایران گشوده است.»

محمدعلی باشه‌آهنگر، کارگردان فیلم سینمایی «سرو زیر آب» با فیلم‌برداری علیرضا زرین‌دست، درباره تجربه همکاری‌اش با این مدیر فیلمبرداری عنوان کرد: «او کسی است که پای کارگردان می‌ایستد و بسیار کمکش می‌کند. وقتی به عنوان کارگردان کنار او می‌‌ایستی، اصلا اجازه انجام کاری که خوب از آب درنیاید را نداری و بازیگر بازی بد انجام نمی‌دهد؛ این بزرگ‌ترین لطف اوست»

اکبر عالمی، مدرس دانشگاه و مستندساز هم با حضور روی صحنه درباره زرین‌دست گفت: «ابر و باد و مه و خورشید و فلک در تکاپو هستند تا هر آن چه را در صحنه اتفاق می‌افتد، نشان دهند و اگر فیلم‌بردار خطا کند، تمام زحمات عوامل هدر می‌رود. برای موفقیت‌های علیرضا زرین‌دست است که با تاکید می‌گویم او سرمایه سینما و مایه و افتخار ماست.»

سپس، جواد طوسی، رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران با اشاره به چند فیلم شاخص با فیلم‌برداری علیرضا زرین‌دست، افزود: «هنرمند دوست دارد به موقع دیده شود و بازخورد داشته باشد و مسیر بعدی را پایه‌ریزی کند و بنابر این ضرورتی وجود دارد که شناسایی‌های به هنگام تاریخی را برای ارج نهادن به هنرمندان داشته باشیم.»

محمود کلاری، دیگر چهره مطرح فیلم‌برداری سینمای ایران نیز خود را وامدار زرین دست عنوان کرد:« زرین‌دست سهم قابل تاملی در ارتقاء سطح بصری سینمای ایران داشته است؛ همه ما تصویربرداران نسل‌های پس از او، وام‌دارش هستیم.»

در ادامه این مراسم علیرضا زرین‌دست با خاطره آمیز خواندن این شب، گفت: «در زندگیم پیش نیامده بوده که در باغی راه بروم که سرشار از ستایش باشد. امشب این فرصت را داشتم که در باغی راه رفتم که توسط شخصیت‌های مهم سینمای ایران از من ستایش کردند. من این شب را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم و آرزو دارم نصیب هر کدام از دوستانی که لایق هستند، بشود.»

در مراسم تجلیل از علیرضا زرین‌دست، هنرمندان بسیاری چون منوچهر شاهسواری، علیرضا رضاداد، غلامرضا موسوی، جواد طوسی، محمود کلاری، حبیب رضایی، شهریار اسدی، اکبر صالحی، اردشیر شلیله، محمدعلی باشه‌آهنگر، حسن فتحی، خسرو معصومی، اکبر عالمی، اصغر رفیعی‌جم، جهانگیر الماسی، رضا درمیشیان و… حضور داشتند.