هنروتجربه- رضا حسینی: نیکلاس ویندینگ رفن نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده دانمارکی اولین بار نیست که در تلویزیون مشغول به کار شده است. او پیش از این، چند قسمت از مجموعه «مارپلِ آگاتا کریستی» را کارگردانی کرده بود و فیلم‌نامه قسمت‌هایی از سریال اسکاندیناویایی «منتخب۷» را هم نوشته بود. اما پروژه جدید وی، اولین تجربه‌ای است که صفرتاصد آن را خودش برای صفحه کوچک تلویزیون می‌سازد.

این مجموعه که به سفارش آمازون ساخته می‌شود، «بیش از حد مسن برای جوانمرگی»/ Too Old To Die Young نام دارد و توسط فیلم‌ساز متفاوتی ساخته می‌شود که درباره تلویزیون چنین اظهار نظر جالبی کرده است:«کل مفهوم تلویزیون بیش از حد باستانی است. منظورم این است که خود من در خانه تلویزیون ندارم و به جای آن یک پرده نصب کرده‌ایم. اصلاً چه احتیاجی به تلویزیون است؟»

این عقیده جالب توجه کسی است که خودش در حال راه‌اندازی پایگاه آنلاین‌اش برای عرضه مصالح بصری است. اما از سوی دیگر حق با اوست که تصور سنتی از داشتن جعبه‌ای در خانه که برنامه‌های تلویزیونی را برای آدم‌ها به نمایش می‌گذارد، به‌سرعت در حال تغییر است. این روزها تماشاگران، از گوشی‌های هوشمند گرفته تا تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها را در اختیار دارند و با وجود سرویس‌های مختلف و گسترده در زمینه عرضه و پخش مجازی و آنلاین آثار سینمایی و تلویزیونی، دیگر لزوماً جلوی تلویزیون نمی‌نشینند تا برنامه‌های دلخواه‌شان را تماشا کنند.

علاوه بر این، رفن عقیده دارد در این روزگار مدرن، گمنامی تولیدهای سینمایی و تلویزیونی به‌کل از بین رفته است؛ و بی‌تردید این یکی از دلایلی بود که خود رفن ویدئوهای طولانی از پروژه جدیدش را در فیسبوک قرار می‌دهد و دائم حساب‌های کاربری‌اش در اینستاگرام و توییتر را به‌روزرسانی می‌کند. او در این باره چنین توضیح داده است: «فکر می‌کنم در حالی که صنعت سرگرمی ما در حال فروپاشی است، خیلی جالب است که وضعیت تولید که سابقاً خیلی محرمانه بود، امروز کاملاً برعکس در ملأ عام قرار گرفته است؛ و درست حکم «خودنمایی»/ Exhibitionism را پیدا کرده است که ماهیت و جوهره خلاقیت است. به عبارت دیگر، حالا فقط نتیجه نهایی نیست که در کانون توجه قرار می‌گیرد بلکه خود فرایند واقعی تولید هم کنجکاوی‌برانگیز شده و در دسترس است. چون سرگرمی تقریباً هم‌زیست ما شده است و دیگر فقط به لحظه‌هایی از زندگی ما محدود نمی‌شود.»

به هر حال داستان «بیش از حد مسن برای جوانمرگی» درباره پلیسی است که در سوگ از دست دادن همکارش به‌سر می‌برد؛ اما در چرخش روزگار با قاتل دوستش رفیق می‌شود و به کانون فساد لس‌آنجلس حمله‌ور می‌شود. این مجموعه که مایلز تلر، جنا مالون، بیلی بالدوین، جان هاکینز و… نقش‌های اصلی‌اش را ایفا کرده‌اند، به‌ظاهر در حال‌وهوای سه‌گانه کارگردانش یعنی «موادفروش» است.

  • پلی‌لیست