هنروتجربه: شماره هفتم وهشتم از دوره جدید مجله هنروتجربه ویژه اسفند۹۶ و فرودین ۹۷ با تصویری از هومن سیدی به بهانه اهدای سیمرغ هنروتجربه در جشنواره سی‌وششم فیلم فجر به «مغزهای کوچک زنگ زده» منتشر شد.

هومن سیدی و سعید سعدی درباره «مغزهای کوچک زنگ‌زده» با مجله هنروتجربه گفت‌وگو کرده و خسرو دهقان یادداشتی بر این فیلم نوشته است. هوشنگ گلمکانی و سیروس الوند نیز درباره هنروتجربه مناظره کرده‌اند.

در این شماره به نقد فیلم‌های اکران شده در هنروتجربه، گزارش‌های مختلفی از جلسات نقد و بررسی، آیین دیدار با عوامل فیلم‌ها و مسائل مربوط به این گروه سینمایی می‌پردازد. همچنین «سرو زیرآب»، «بانو قدس ایران»، «امیر»، «اتاق تاریک»، «زنانی با گوشواره باروتی»، «بمب؛ یک عاشقانه» و «کامیون» از فیلم‌های جشنواره فجر مورد بررسی و نقد قرار گرفته‌اند.

این شماره با یادداشت‌های شفاهی از هنرمندان آغاز می‌شود. سیدمحمد بهشتی در مطلبی با «هنروتجربه؛ مکمل سینمای ایران»، ابراهیم فروزش «سینمای ایران به هنروتجربه نیازمند است»، روح‌الله  حجازی با «کاش زمان فیلم اولم «هنروتجربه» وجود داشت»، امیرحسین شریفی با «به تبعیض‌ها در هنروتجربه معترضم، نه به خود آن»، بهزاد خورشیدی با «هنرخلاقیت» به موضوع سینمای هنروتجربه پرداخته‌اند. گزارش «سیمرغ روی شانه‌های هنروتجربه» از دیگر اتفاقات اخیر هنروتجربه در بهمن ماه است که در این ماهنامه به آن‌ اشاره شده است.

رضا صائمی، علی نعیمی، منوچهر دین پرست درباره «رفتن»، عزیزالله حاجی مشهدی، رضا صائمی، ایلیا محمدی‌نیا، مهدی نادری، بهرام عظیمی، روانبخش صادقی، امیرعابدی، بهرنگ ملک محمدی و حمیدرضا گرشاسبی درباره «قلب سیمرغ»، سحرعصرآزاد، علیرضا نراقی درباره «صحنه‌هایی از زندگی یک کارگاه»، همایون امامی، فریبا اشوئی، ایلیا محمدی نیا، مینو خانی درباره «خوان بی خان»، رویا فتح الله‌زاده، ندا قوسی، یاسمن خلیلی‌فرد درباره «برداشت دوم از قضیه اول»، همایون امامی، ندا قوسی و ساسان گلفر درباره «پیرمرد و دریا» و «لیلا»، شهرام اشرف ابیانه درباره «ائو»، زهرا مشتاق درباره «برگ جان»، حسین جوانی درباره «تمارض» مطالب و نقدهای کوتاهی نوشته‌اند.

در این شماره هم‌چنین یادداشت‌هایی درباره فیلم‌های مطرح سینمای جهان «تاریخ خشونت»، «مادر» دارن آرنوفسکی، فیلم «بی‌عشق»، «فرانتز» و «لیدی برد» منتشر شده‌است.

نیوشا صدر درباره کتاب «ملودرام:گونه، سبک، نظام احساسی» جان مرسر و مارتین شینگلر و منوچهر دین پرست درباره «سینمای آزار» سعید عقیقی یادداشت‌هایی را نوشتند.

از گفت‌وگوهای منتشر شده در این شماره نیز می‌توان به گفت‌وگو با نوید و جمشید محمودی درباره «رفتن»، علیرضا رسولی نژاد «صحنه‌هایی از زندگی یک کارآگاه»، هادی معصوم دوست «خوان بی‌خان»، پویان باقرزاده «برداشت دوم از قضیه اول»، ناهید رضایی «پیرمرد و دریا» و «لیلا»، آیدا پناهنده برای فیلم‌های کوتاه‌اش اشاره کرد.

شماره هفتم و هشتم مجله هنروتجربه هم اکنون در کیوسک‌ها مطبوعاتی و مراکز ارایه محصولات فرهنگی در دسترس علاقه‌مندان است.