هنروتجربه: فیلم «ائو/خانه» به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد از فیلم‌های شاخص و موردتوجهی است که در گروه هنورتجربه در حال اکران است و منتقدان و تماشاگران تاکنون توجه ویژه‌ای نسبت به اولین ساخته یوسفی‌نژاد داشته‌اند. از نکات قابل توجهی که در نقد بسیاری از منتقدان به آن اشاره شده، بازی بسیار روان و واقع‌گرای محدثه حیرت بازیگر نقش سایه بوده است. این اولین حضور حیرت در یک اثر سینمایی بوده ولی توانمندی او در اجرای نقش، نشان از استعداد این بازیگر و هم‌چنین هدایت درست کارگردانش دارد. حیرت درخصوص تجربه بازی در «ائو/خانه» و چگونگی ورودش به این پروژه یادداشتی را در اختیار سایت هنروتجربه قرار داده است که در ادامه می‌خوانید.

«فیلم سینمایى «ائو»، اولین همکارى من با آقاى یوسفى‌نژاد و اولین بازى‌ام در مقابل دوربین بود. روزى از شبکه مجازى، پیغامى دریافت کردم مبنى بر این‌که براى شرکت در تست فیلم سینمایى به زبان آذرى، می‌توانیم فیلم کوتاهى از بازى خود به زبان آذرى نسبت به موضوعى که نوشته شده، بفرستیم. به دلیل عدم علاقه به فیلم و سریال، (بخصوص در تبریز) فیلمى نفرستادم.

بعد از گذشت یک ماه، براى تمرین تئاتر به آموزشگاه بازیگرى به مدیریت آقاى رامین ریاضى رفته بودم. به اصرار ایشان در روز آخر تست بازیگری برای فیلم «ائو»، به عنوان آخرین نفر تست دادم و قبول شدم. شاید باورتان نشود، ولى به‌شدت شیفته فیلم‌نامه شدم. چون به زبان و لهجه تبریزخودمان بود و از طرفی چون هنوز سکانس آخرش مشخص نبود، بیشتر وسوسه‌ام می‌کرد.

بیشتر از دو ماه براى مسلط شدن به زبان ترکى با کارگردان تمرین کردیم. کم کم بازیگران دیگر هم به گروه اضافه شدند و تمرین‌ها تمام شد. وقتى فهمیدم آقاى ریاضى قرار است نقش بازیگر نقش مقابل من (مجید) را بازی کنند، ابتدا خجالت کشیدم، ولى رفته‌رفته رفتار و بازى بسیار خوب ایشان، خیالم را راحت کرد و من حس خوب بازى در نقش سایه را مدیون ایشان و کارگردان مهربانم هستم.

سایه، شخصیت بسیار پیچیده‌اى داشت که سعى کردم او را به خودم نزدیک کنم. آخرین روز با دریافت متن مربوط به سکانس آخر، شوکه شدم. تا پایان بازى، شخصیت سایه را قبول نداشتم اما او به منِ محدثه حیرت غلبه کرده بود.

روز به روز بیشتر شیفته سینما می‌شوم. شنیدن نقدهایی که در این مدت روی بازی‌ام شده است، مرا نسبت به آینده امیدوار کرده و این موضوع کمک بزرگى به ادامه دادن تلاشم می‌کند. خوشبختانه استقبال از فیلم «ائو» در داخل و خارج از کشور بسیار خوب بوده و جوایز زیادى دریافت کرده است. دوست دارم بازی در نقش‌هاى متفاوت و جالب را تجربه کنم. به‌قول خودم، بیشتر دوست دارم زندگى دیگران را زندگى کنم!»

برچسب‌ها: