هنروتجربه: بخش «زیتون‌های زخمی» که سال گذشته در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم‌ فجر با رویکرد مقاومت در سوریه برگزار شده بود در این دوره از جشنواره نیز برگزار می‌شود.

با توجه به اهمیت مسایل منطقه و جهان اسلام، بخش «زیتون‌های زخمی» در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می شود و بیش از ۱۰ فیلم با رویکرد تحولات جهان اسلام به نمایش گذاشته می‌شود.

در بخش «زیتون‌های زخمی» فیلم‌های مستند و داستانی از کشورهای سوریه، مصر، عراق، لبنان، فلسطین، یمن و ترکیه به نمایش در می‌آید که عمده آن‌ها به تحولات منطقه اشاره دارند. هم‌چنین مهمانان و فیلم‌سازانی از کشورهای ذکر شده در این دوره از جشنواره حضور دارند.

علاوه بر این فیلم‌هایی از کشورهای خارج از منطقه خاورمیانه که درگیر جنگ و داعش بوده‌اند نیز برای دبیرخانه جشنواره ارسال شده و ایران هم یکی از کشورهای حاضر در بخش «زیتون‌های زخمی» است.

امسال در بخش «زیتون‌های زخمی» فراتر از بحران سوریه فیلم‌هایی با موضوعاتی از قبیل فرقه‌گرایی، جنگ یمن و بحران میانمار نیز حضور دارند. دیگر ویژگی این بخش آن است که نگاه متفاوت فیلمسازان ساکن مناطق بحران زده را در کنار نگاه بیرونی فیلمسازان کشورهای دیگر جهان به معرض نمایش می‌گذارد.

سی وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.