هنروتجربه- رضا حسینی: دارن آرونوفسکی هم مثل اغلب فیلم‌سازان از تماشای آثارش در صفحه‌های نمایشی کوچک گلایه دارد. نویسنده و کارگردان «مادر!» در زمان حضور روز گذشته‌اش در جشنواره SXSW در این‌باره چنین گفت: «من زمان زیادی را صرف کردم تا این تجربه سینمایی را به تجربه‌ای تمام‌عیار بدل کنم. از این رو طبیعی است وقتی این فیلم را روی تلفن همراه تماشا می‌کنید، چیزی از آن درنمی‌آید.»

آرونوفسکی در ادامه تأکید می‌کند که چگونگی تماشای جدیدترین فیلمش «مادر!» واقعاً مهم است و توضیح می‌دهد: «در این فیلم موسیقی متن نداریم و همه چیز در طراحی صدا خلاصه شده است… صدا هم به اندازه تصویر مهم است.» اما آرونوفسکی در اولین حضورش در جشنواره «جنوب از جنوب غربی»، ده فرمان/ توصیه هم برای فیلم‌سازی مستقل صادر کرد که از این قرار هستند:

۱- فیلم‌هایی را بسازید که فقط شما از عهده‌شان برمی‌آیید

۲- ثبات و پایداری، نه‌دهمِ این بازی است

۳- با خانواده‌تان کار کنید

۴- پیش از رسیدن زمان مقرر، تکلیف‌های خانگی‌تان را انجام دهید

۵- با واقعیت سازگار شوید

۶- از بازیگران‌تان نترسید

۷- تماشاگران‌تان را فراموش نکنید

۸- به نگاه و بینش‌تان متعهد باقی بمانید

۹- کودک درون‌تان را آزاد بگذارید

۱۰- به کارتان اهمیت بدهید

اما خود آرونوفسکی اعتراف می‌کند که وفاداری به این فرمان‌ها بسیار دشوار است و مثلا خودش برای رسیدن به شماره هشت فهرست بالا در زمان ساخت «نوح» بسیار مشکل داشت: «هر فیلمی که ساختم، فیلم من است و درباره هر کاتی خودم تصمیم گرفته‌ام. در واقع بیش از هر چیزی به این موضوع افتخار می‌کنم که هنوز فیلمی را از دست نداده‌ام؛ فیلمی که نخواهم در کارنامه‌ام وجود داشته باشد.» البته این رویکرد شخصی و کاملاً متعهدانه به‌خوبی بر پرده سینما نمایان است: «من در تمام فیلم‌هایم حضور دارم. من کشتی‌گیرم. من رقاص باله‌ام. من هم شخصیت جنیفر لورنس هستم و هم شخصیت خاویر باردم. من هر شخصیتی در هر فیلمی از خودم هستم.»

از همین اهمیتی که آرونوفسکی برای کارش قائل است می‌توان به اهمیت تماتیک آثارش و پیوند آن‌ها با اجتماع پیرامون رسید: «هنر درباره به‌هم زدن و ایجاد اختلال است، به‌خصوص در این روزگار. با همه تغییرهای مثبتی که اتفاق افتاده است، شما دیگر بهانه‌ای برای ساختن فیلم‌های تهی ندارید. در واقع حالا بیش از هر زمان دیگری باید توجه فیلم‌سازان جوان، معطوف عشق انسانی شود نه خشونت انسان‌ها.» علاوه بر این‌ها، آرونوفسکی بالأخره از معنی و مفهوم فیلم آخرش «مادر!» گفت که تا امروز بحث‌های زیادی را ایجاد کرده است: «می‌خواستم فیلمی درباره «مادر زمین» بسازم و این‌که ما چه‌طور با زمین‌مان رفتار می‌کنیم. ما واقعاً با بی‌اعتنایی کامل با زمین برخورد می‌کنیم؛ ما او را غارت می‌کنیم، به او تجاوز کرده‌ایم و او را کثیف خوانده‌ایم.»

  • ایندی‌وایر