هنروتجربه: «زندگی… کار… عشق» جمله تبلیغاتی درام خانوادگی گم‌شده فیلم‌ساز سرشناس و تحسین‌شده سینمای نوی آلمان راینر ورنر فاسبیندر است با عنوان «هشت ساعت، یک روز کامل حساب نمی‌شود».

فاسبیندر که به خاطر سرعت عملش در پروژه‌های مختلف شناخته می‌شد، کم‌تر از پانزده سال فعالیت کرد اما به‌شدت پرکار و مولد بود و تا زمان مرگش، بیش از چهل فیلم، دو مجموعه تلویزیونی، سه فیلم کوتاه، چهار تولید ویدئویی و ۲۴ نمایش را روی صحنه برد و اغلب در کنار کارگردانی، بازی هم می‌کرد. علاوه بر این‌ها، او آهنگ‌ساز، فیلم‌بردار و تدوینگر هم بود.

«هشت ساعت، یک روز کامل حساب نمی‌شود» مجموعه‌ای پنج‌قسمتی است که در سال ۱۹۷۲ تولید شد؛ زمانی که فاسبیندر از سوی تلویزیون ملی مأمور تولید درامی خانوادگی درباره طبقه کارگر شد. «هشت ساعت…» داستان زندگی شخصیتی با نام یوخن، خانواده‌اش و زندگی عاطفی او در آلمان غربی دهه ۱۹۷۰ را روایت می‌کند. این مجموعه برای اولین بار قرار است برای تماشاگران آمریکایی پخش شود.

اما فاسبیندر یک بار درباره فیلم‌هایش گفت: «امیدوارم با فیلم‌هایم خانه‌ای بسازم. بعضی از آن‌ها سقف، برخی دیوارها و بعضی پنجره‌ها را خواهند ساخت. اما امیدوارم دیر یا زود خانه ساخته شود.» به هر حال «هشت ساعت…» روز گذشته، ۱۴ مارس (۲۳ اسفند)، بر پرده سینمایی در منهتن با نام «فیلم فورم» رفت و قرار است در سایر شهرهای ایالات متحده هم به صورت محدود برای تماشاگران علاقه‌مند به نمایش درآید.

  • پلی‌لیست