هنروتجربه: سیمرغ هنروتجربه امسال برای اولین بار به شکل رسمی به جشنواره سی و ششم فیلم فجر اضافه شد. این اولین بار بود که تیم داوران، فیلم‌ها را به لحاظ وجوه تجربه‌گرایانه‌ای که داشتند مورد قضاوت قرار می‌دادند و سیمرغی با عنوان هنروتجربه را به فیلمِ منتخب اختصاص می‌دادند.

گروه سینمایی هنروتجربه اولین بار از دوره سی‌وسوم با جشنواره فجر همراه شد. در دوره سی‌وسوم و سی‌وچهارم فیلم فجر، بخش جداگانه‌ای به نام هنروتجربه به فیلم‌های متقاضی و منتخب این گروه اختصاص پیدا کرد که توسط شورای سیاست‌گذاری این گروه، تندیس هنروتجربه به بهترین آن تعلق می‌گرفت. در جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر شرایط تغییر اندکی کرد و فیلم‌های هنروتجربه فرصت نمایش و حضور در بخش مسابقه را پیدا کردند. در دوره گذشته دو فیلم «ائو» و «کوپال» به عنوان نماینده هنروتجربه در این بخش به نمایش درآمدند و تعدادی فیلم نیز در بخش غیررقابتی هنروتجربه بر پرده رفتند.

اما در جشنواره سی‌وششم نحوه حضور هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر تغییر کرده و سیمرغی به نام هنروتجربه به جوایز جشنواره فیلم فجر افزوده‌ شد.اتفاقی که مورد استقبال هنرمندان و کارشناسان و منتقدان هم قرار گرفت.اگرچه در این میان حذف بخش هنروتجربه و هم‌چنین بخش نگاه نو که به فیلم‌سازان اول تعلق داشت، انتقادهایی را به همراه داشت و بسیاری معتقد بودند حضور این دو بخش در جشنواره فیلم فجر به طراوت و تنوع و نگاه خلاقانه این جشنواره کمک می‌کند.البته از ابتدای اعلام اسامی فیلم‌های جشنواره سی‌وششم فیلم فجر گمانه زنی‌ها درباره اهدای سیمرغ هنروتجربه به یکی از این آثار در نقدها و نظرات عنوان می‌شد تا این‌که سرانجام داوران این دوره از جشنواره  فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده» به کارگردانی هومن سیدی، را انتخاب کردند و عنوان اولین فیلمی که اولین سیمرغ هنروتجربه را دریافت کرد برای این اثر و کارگردانش ثبت شد.

سیدی موقع دریافت این جایزه روی صحنه حاضر شد و از وجود چنین جایزه‌ای ابراز تعجب و بی‌اطلاعی کرد. او در همین رابطه در گفت‌وگو با رضا صائمی در نشریه هنروتجربه توضیح داده است: «تعجب من از دریافت این جایزه بابت ابداع و خلق یک جایزه‌ای بود که می‌توانست من را به هم بریزد و حتی ادامه مسیر حرفه‌ای‌ام را تحت تاثیر خودش قرار دهد. در سینمای ایران معنی هنروتجربه نوع دیگری از سینما را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند که فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده» با آن فاصله دارد، یا منطبق با آن تعریف و تصویر نیست. البته این به این معنا نیست که هنروتجربه مقوله بی‌اعتباری است؛ اتفاقا من از این سینما به‌خاطر فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» جایزه‌ای دارم که آن را با افتخار در کتابخانه شخصی‌ام قرار داده‌ام و برای من اعتبار آرتیستیک دارد.»

خسرو دهقان منتقد سینمای ایران که در این دوره از جشنواره فیلم فجر عضو هیات داوران بوده است، در یادداشتی درباره اهدای این جایزه به فیلم سیدی نوشته است: «زمانی که صحبت از اهدای جایزه در بخش هنروتجربه به یک فیلم شد، به نظر من و سایر اعضای هیات رسید که «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی فیلم ارزشمندی است و با توجه به کار جدیدی که ایشان در این فیلم انجام داده و خلاء وجود فیلمی با ویژگی‌های سینمای هنروتجربه در بین فیلم‌های جشنواره امسال، کاملا حس می‌شد و ما نیز به همین دلیل به ذهن‌مان رسید پیشنهاد بدی نیست که فیلم آقای سیدی را در این باکس قرار دهیم.»

او در بخش دیگری از این یادداشت که در نشریه هنروتجربه منتشر شده،تاکید دارد: «به نظر همه ما این فیلم زاویه نگاه متفاوتی داشت، هنروتجربه نیز مختص فیلم‌هایی است که نگاه متفاوتی دارند و یک دنیای جدید را به سینما می‌آورند. بنابراین از نظر ما این فیلم با معیارهای سینمای هنروتجربه انطباق داشت.در واقع این یک پیشنهاد بود که می‌شود این نوع فیلم‌ها را در این دسته‌بندی و باکس قرار داد.»

دهقان در پایان نوشته است: «غیر متعارف بودن این فیلم از نظر شخص من این اثر را در قالب فیلم‌های هنروتجربه قرار داد و توجه من را هم به سوی خودش جلب کرد. «مغزهای کوچک زنگ‌زده» دنیای جدیدتر و متفاوت‌تری را به تماشاگر هدیه می‌دهد که از نظر من ارزشمند است.»