هنر و تجربه، رضا حسینی: وقتی حرف ژانر وحشت به میان می‌آید، باید گفت که «نتفلیکس» سال ۲۰۱۸ را فوق‌العاده آغاز کرده است. فیلم اسپانیایی‌زبان این غول عرصه پخش آنلاین و مجازی با عنوان «ورونیکا» این ماه زبانزد خاص و عام شده است؛ و این در حالی است که ماه گذشته هم فیلم ترسناک «آیین» چنین وضعیتی را تجربه کرد.

اما حالا که حدود یک ماه از اکران «آیین» می‌گذرد، مشخص شده است که اثر جدید دیوید بروکنر یکی از آثار محبوب در میان بازیگران و کارگردانان سینمای وحشت است. «آیین» که سال گذشته در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو اولین نمایشش را تجربه کرد، فیلم محبوب گیرمو دل تورو، مایک فلانگن و… است که برخی آن را هم با اظهار نظرهای کوتاهی تحسین کرده‌اند.

«آیین» با این‌که در جشنواره تورنتو هم با استقبال روبه‌رو شد، اما از زمان عرضه‌اش در نتفلیکس به‌مراتب بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است. دل تورو به‌تازگی در توییتر از شیفتگی‌اش به فیلم پرده برداشته و آن را فیلمی شگفت‌انگیز و وحشتناک دانسته است که علاقه‌مندان نباید فرصت تماشای آن را از دست بدهند. مایک فلانگن هم که فیلم‌های ترسناک محبوبی چون «چشم»، «هیس» (یا «بی‌صدا») و… را در کارنامه فیلم‌سازی‌اش دارد، «آیین» را اثری واقعاً درخور توجه و پرتنش ارزیابی کرده است.

ویل ویتن، آلیسن تولمن و کریس هاردویک از دیگر چهره‌هایی هستند که «آیین» را ستوده‌اند.

  • ایندی‌وایر