هنروتجربه: فیلم کوتاه «حیوان» به نویسندگی و کارگردانی بهمن و بهرام ارک یکی از فیلم‌های موفق کوتاه سال ۱۳۹۶ است. فیلمی که قرار است از نهم فروردین به همراه چهار فیلم«رتوش»،«شب تولد»،«وقت نهار» و «هنوزنه» که آن‌ها هم از جمله آثار مطرح هستند، بر پرده سینماهای هنروتجربه بنشیند.

بهرام و بهمن ابول لو، معروف به برادران ارک،دوقلوهای فیلم‌سازی هستند که با فیلم کوتاه«حیوان» توانستند جایزه دوم بخش سینه فونداسیون جشنواره کن را از آن خودکنند.آن‌ها متولد سال ۶۸ تبریز هستند.بهرام ارک فارغ‌التحصیل رشته طراحی فرش است و بهمن ارک هم نقاشی خوانده اما وجه اشتراک آن‌ها ابتدا شعر و ادبیات بوده و اکنون هم که وارد دنیای فیلم‌سازی شده‌اند.آن‌ها با همراهی هم چند فیلم کوتاه از جمله فیلم«نجس» را که در گروه هنروتجربه هم اکران شده کارگردانی کرده‌اند.

«حیوان» درباره مردی است که تلاش می‌کند خود را به آن‌سوی مرز برساند.این فیلم تاکنون در جشنواره‌های معتبری در سطح دنیا به نمایش درآمده و با موفقیت روبه‌رو شده است. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره فجر سی‌وششم را دریافت کرده است.

از دیگر جوایز این فیلم می‌توان به جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره آوانکا پرتغال، بهترین فیلم کوتاه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه از هشتمن جشن مستقل فیلم کوتاه ایران، بهترین فیلم کوتاه ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز، بهترین فیلم کوتاه جشنواره ازمیر، بهترین کارگردانی جشنواره ریودوژانیرو برزیل، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از جشنواره فیلم کوتاه تهران، بهترین فیلم دانشجویی جشنواره فیلم دنور آمریکا و جایزه سروانتش برای بهترین فیلم در جشنواره مدفیلم ایتالیا اشاره کرد.

در یادداشت کارگردانان فیلم کوتاه «حیوان» می‌خوانیم:«دوست داشتیم فضای عجیب غریبی را تجربه کنیم که درون هر پلان یک جنون باشد جنون آدمی که فقط می‌خواهد بگذرد… نمی‌خواستیم فیلم‌مان در متن و فیلم‌نامه باقی بماند و ما به عنوان کارگردان فقط مسوول تصویرسازی کلمات باشیم دنبال راه‌های بودیم که بیشتر به متن رخنه کنیم …و گروه خوبی داشتیم همدل‌مان بودن و همه عاشق سینما که همیشه راهنمایمان بودند.»

از دیگر عوامل فیلم می‌توان به تصویربردار: علی آبپاک، صدابردار: حسن سلمانی، طراحی گریم و صحنه: بهمن و بهرام ارک، طراحی لباس: حسن ارک، ساخت ماسک بازیگر: مهسا فرشید، تدوین: علی مسلمی، صداگذاری: محمدمهدی جواهری‌زاده، جلوه‌های ویژه: روزبه شمشیری، اصلاح رنگ: امیرحسین خوشبین، آهنگساز: مهدی نادری، دستیار کارگردان:امیر اطمینان و سمیرا حضرتی، مدیر تولید: رسول ایران‌نژاد، مدیر صحنه: مهرداد گلکار، عکاس: صابر قاضی و مجری طرح: علی ایمانی راد (براق هنر خیال) اشاره کرد. داود نورپور در «حیوان» نقش‌آفرینی کرده و تهیه‌کنندگی این فیلم را مدرسه ملی سینما برعهده داشته‌است.