هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: «مرگ استالین» به کارگردانی آرماندو یانوتچی در حالی بر بالای جدول فروش آثار اکران محدود قرار گرفته است که فیلم‌های فصل جوایز و اسکار به‌تدریج کنار می‌روند و در این بازار سینمایی جای خود را به عنوان‌های جدید سال میلادی تازه می‌دهند.

هفته دوم نمایش عمومی «مرگ استالین» با فروشی معادل فیلم تحسین‌شده‌ «ویند ریور» همراه شد که آخرین اثر موفق اکران محدود به شمار می‌رفت که از مزایای بهبود شرایط فروشش به‌واسطه حضور در فصل جوایز بهره‌مند نشد؛ نئووسترن جنایی‌ای با بودجه ۱۱ میلیون دلاری که به فروش درخور توجه ۳۳ میلیون دلار رسید و در نهایت با رقمی بیش از ۴۰ میلیون به کارش پایان داد.

البته همین استقبال نیمه‌گرم سینمادوستان حرفه‌ای‌تر از فیلم‌های اکران محدود در این روزها، مرهمی است برای گیشه نمایش فیلم‌های هنری که پس از اکران طولانی‌مدت آثار فصل جوایز، در حال ورود به دوره تازه‌ای است. «جزیره سگ‌ها» اثر جدید وس اندرسن فیلم بعدی‌ای است که پیش‌بینی می‌شود به موفقیت‌های قابل توجهی در اکران محدود دست پیدا کند.

در آخرهفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، دو فیلم عملکردی بهتر از انتظارهای اولیه داشتند؛ اولی «گل» با بازی ستاره نوظهور و خوش‌آتیه زویی دویچ در نقش دختری سرزنده از دره سن فرناندو، که با وجود نقدهای ضدونقیضی که بر آن نوشته شده‌اند، در گیشه غافلگیرکننده ظاهر شد؛ و دومی «پول خردش برای خودت» که با نمایش در یک سالن سینما در منهتن به فروشی درخور توجه دست یافت.

چهار فیلمی که در هفته گذشته به شکل محدود اکران‌شان را آغاز کردند، عبارتند از:

گل / Flower
میانگین امتیاز منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۴۵ از ۱۰۰ بر اساس ۲۰ نقد
حضور جشنواره‌ای: تریبکا ۲۰۱۷
فروش هفته اول: ۵۷ هزار و ۸۵۱ دلار با نمایش در ۳ سالن (متوسط فروش در هر سالن: ۱۹ هزار و ۲۸۴ دلار)
یکی از اتفاق‌های جالبی که برای این فیلم افتاد و تبلیغ خوبی را برای آن رقم زد، این است که کیم کارداشیان در توییتی خطاب به ۵۹ میلیون پیرو خود گفت که چه‌قدر این فیلم را دوست دارد. البته این کمدی به کارگردانی مکس وینکلر، از مزایای بازاریابی درست و سالن‌های خوبی هم بهره‌مند شد که در نیویورک و لس‌آنجلس به نمایش آن اختصاص یافتند. در ضمن، حضور عوامل اصلی فیلم در بعضی نمایش‌های آن هم در این موفقیت سهم خودش را داشت. به هر حال، به‌تدریج بر تعداد سالن‌های فیلم افزوده خواهد شد و با موفقیت به‌دست‌آمده اکران گسترده‌ای در انتظار فیلم است.

 ۷ روز در اِنتِبه / ۷ Days in Entebbe
میانگین امتیاز منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۴۹ از ۱۰۰ بر اساس ۲۷ نقد
حضور جشنواره‌ای: برلین ۲۰۱۸
فروش هفته اول: ۱ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار با نمایش در ۸۳۸ سالن (متوسط فروش در هر سالن: ۱ هزار و ۹۴۲ دلار)
فیلم‌ساز برزیلی ژوزه پادیلا پس از کسب موفقیت در بعضی جشنواره‌ها مورد توجه استودیوها و حتی تلویزیون‌های کابلی قرار گرفت و آثاری را برای آن‌ها تولید کرد. در هر صورت فیلم سفارشی تازه پادیلا نه در کسب رضایت منتقدان موفق بوده است و نه در گیشه (که متوسط فروش فیلم در هر سالن تقریباً فاجعه‌آمیزست)؛ و این در حالی است که بازیگرانی چون رزِمِند پایک، دانیل برول و ادی مارسن (با ملیت‌های مختلف) هم به‌ظاهر نتوانسته‌اند به استقبال عموم تماشاگران از فیلم کمک خاصی کنند.

پایان سفر / Journey’s End
میانگین امتیاز منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۷۲ از ۱۰۰ بر اساس ۲۱ نقد
حضور جشنواره‌ای: تورنتو ۲۰۱۷
فروش هفته اول: ۱۲ هزار و ۷۰۰ دلار با نمایش در ۲ سالن (متوسط فروش در هر سالن: ۶ هزار و ۳۵۰ دلار)
جدیدترین اقتباس از رمان بارها فیلم‌شده «پایان سفر» درباره جنگ جهانی اول، دست‌کم با توجه بیش‌تر منتقدان روبه‌رو شده است و این در حالی است که مشهورترین فیلم اقتباسی اثر جیمز ویل است محصول ۱۹۳۰٫ این فیلم به کارگردانی سال دیب با ترکیب جالب توجهی از بازیگران بریتانیایی شامل پل بتانی، تام استوریج، توبی جونز و آسا باترفیلد تا این‌جا عملکرد قابل قبولی داشته است و باید دید با افزایش تعداد سالن‌هایش اوضاع به چه ترتیب پیش می‌رود.

پول خردش برای خودت / Keep the Change
میانگین امتیاز منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۷۲ از ۱۰۰ بر اساس ۸ نقد
حضور جشنواره‌ای: تریبکا و لس‌آنجلس ۲۰۱۷
فروش هفته اول: ۱۳ هزار دلار با نمایش در ۱ سالن
این درام رمانتیک به کارگردانی راشل ایزریئل در دنیای اوتیسمی‌ها می‌گذرد و همه شخصیت‌هایش هم توسط بازیگرانی از همین دنیا سروشکل گرفته‌اند. این فیلم با نمایش اختصاصی در «کوآد سینما»ی نیویورک با استقبال چشمگیری روبه‌رو شد و منتقد «نیویورک تایمز» هم آن را به عنوان انتخاب ویژه برگزید تا شرایط برای موفقیت بزرگ‌تر در هفته‌های آتی و افزایش سالن‌های فیلم ایده‌آل به نظر برسد.

  • ایندی‌وایر