هنر و تجربه، رضا حسینی: آلخاندرو گونزالس ایناریتو و امانوئل لوبزکی هیچ کدام برای سال ۲۰۱۸ فیلم تازه‌ای ندارند اما این موضوع به معنی این نیست که ما هیچ اثری را از برندگان اسکار فیلم‌های «بردمن» و «از گور برخاسته» نخواهیم دید.

طبق آخرین اخبار، قرار  است که تجربه واقعیت مجازی این دو سینماگر بزرگ با عنوان «گوشت و شن»/ Carne y Arena از این هفته در واشینگتن دی‌.سی. و از اول ژوییه (دهم تیر ماه) در موزه هنر لس‌آنجلس کانتی در ایالت کالیفرنیا به نمایش عمومی درآید. به همین بهانه، ایناریتو، لوبزکی و دوست و همتای اسکاری‌شان آلفونسو کوارون، پیش‌پرده/ تریلری پرتنش از فیلم را در فضای مجازی منتشر و  حتی دانلد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، را هم به دیدن آن تشویق کرده‌اند!

فیلم کوتاه «گوشت و شن» برای اولین بار در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۷ به نمایش درآمد و در ضمن به اولین پروژه‌ای از این دست بدل شد که در این رویداد سینمایی بزرگ روی پرده می‌رود. این پروژه پس از آن در «بنیاد پرادا» هم در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت تا یک بار دیگر به خاطر نوآوری فوق‌العاده و پیام سیاسی به‌روز و مهمش در کانون توجه بین‌المللی قرار بگیرد. به‌علاوه، این اثر توانست تندیس طلایی اسکار «دستاورد ویژه» را از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی دریافت کند که پس از ۲۲ سال پس از  «داستان اسباب‌بازی» (۱۹۹۵؛ به عنوان اولین انیمیشن رایانه‌ای بلند) به سینماگری تعلق می‌گرفت.

«گوشت و شن» تماشاگرانش را در زندگی گروهی از مهاجران غوطه‌ور می‌کند؛ کسانی که توسط یک کایوتی (عنوان قاچاقچیان مهاجران به ایالات متحده، به‌خصوص از مرز مکزیک) قصد عبور از مرز مکزیک و راه‌یابی به خاک آمریکا را دارند اما با گشت مرزی روبه‌رو و متوقف می‌شوند. داستان فیلم بر اساس گفت‌وگوهایی شکل گرفته است که ایناریتو با پناهندگانی از مکزیک و آمریکای مرکزی انجام داد و از آن‌ها درباره داستان زندگی‌شان پرس‌وجو کرد.

بنجامین بی در «امریکن سینماتوگرافر» در وصف این اثر تحسین‌شده ایناریتو چنین نوشته است: «دستاوردهای فوق‌العاده فرایند واقعیت مجازی، برای این موضوع هم تحسین شده‌اند که تماشاگران را به زمانی پیش از اختراع نمایش‌های پروژکتوری توسط برادران لومیر می‌برند… و خیلی شبیه کینِتوسکوپ‌های ادیسن در سالن‌های نیکل‌اودیئن در اوایل سده نوزدهم هستند…»

روی‌هم‌رفته «گوشت و شن» به طور گسترده برای رقم زدن تجربه‌ای تازه با استفاده از فناوری واقعیت مجازی (VR) ستایش شده است که بر خلاف اغلب تجربه‌های مشابه صورت‌گرفته، به درگیری حواسی و احساسی هرچه بیش‌تر مخاطبانش در قیاس با تجربه «فیلم دیدن» می‌انجامد.

  • ایندی‌وایر