هنروتجربه: کریستوفر نولان با معرفی «۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی» در پنجاهمین سال ساخته شدن این فیلم، برای نخستین بار به کن می‌رود. جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ شاهد اولین اکران جهانی نسخه بازسازی شده و ۷۰ میلی‌متری از این شاهکارسال ۱۹۶۸است.

کریستوفر نولان برای گرامیداشت پنجاهمین سال ساخته شدن شاهکار استنلی کوبریک و معرفی نسخه بازسازی شده و ۷۰ میلی‌متری این اثر به کن می‌رود. نمایش این فیلم روز شنبه ۱۲ ماه می(۲۲ اردیبهشت) با حضور خانواده کوبریک از جمله کاترینا کوبریک دختر او و جان هارلان همکار تهیه‌کننده قدیمی کوبریک در کن انجام می‌شود.

نولان در این باره گفت: «یکی از نخستین خاطراتی که از سینما دارم دیدن همین فیلم در نسخه ۷۰ میلی‌متری در سینمای میدان لستر در لندن با پدرم بود. نمایش نسخه جدید این فیلم فرصتی برای نسل جوان خواهد بود تا با شاهکار کوبریک از این زاویه آشنا شوند.»

این نسخه بازسازی شده برای نخستین بار با عناصر جدید چاپی از نگاتیو اوریجینال دوربین و بدون استفاده ‌از امکانات دیجیتال و بدون هر نوع تدوین بازنگری کننده در اصل اثر، فراهم شده است.

تیری فرمو گرامیداشت پنجاهمین سال ساخته شدن این فیلم را افتخاری برای جشنواره فیلم کن دانست و حضور نولان را برای زدن پلی با ارزش بین گذشته و حال تجلیل و تاکید کرد این نشان دهنده این است که بدون سینما، تاریخی هم نمی‌داشتیم. دختر کوبریک نیز در این باره گفت اگر استنلی کوبریک امروز زنده بود قطعا می‌توانستیم ببینیم که فیلم‌های کریستوفر نولان را تحسین می‌کند.

نولان یکشنبه ۱۳ می نیز در یک مسترکلاس شرکت می‌کند و درباره فیلم‌سازی خودش که جوایز متعددی کسب کرده و نیز احساسش درباره این اثر کوبریک صحبت می‌کند. این نسخه از ۱۸ ماه می ۲۰۱۸ در شماری از سینماهای آمریکا اکران می‌شود.