هنروتجربه:تهیه‌کننده تعدادی از فیلم‌های نوری بیلگه جیلان فیلم‌ساز مطرح ترکیه از میهمانان جشنواره جهانی فیلم فجر است.

به گزارش ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجرزینب اوزباتور آتاکان تهیه‌کننده فیلم‌های ترکیه‌ای کارگاه تخصصی شیوه تهیه کنندگی فیلم‌های سینمایی را برگزار می‌کند.

این فیلم‌ساز ترک از واحد فیلم و تلویزیون دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه مارمارا فارغ‌التحصیل شده‌است. او پس از فعالیت‌های مختلف درعرصه تبلیغات،در سال ۱۹۹۹ وارد صنعت فیلم‌سازی شد و تولید پروژه‌های جهانی را آغاز کرد. آتاکان در سال ۲۰۰۷ کمپانی «زینوفیلم» را پایه‌گذاری کرد که به تولید پروژه‌های سینمایی اختصاص یافت. او بر همین اساس، سه سال بعد جایزه بهترین «همکار تولید» اروپایی را از آکادمی فیلم اروپا کسب کرد و در سال ۲۰۱۰ کارگاه‌های «یاپیم‌لب» را با این هدف راه انداخت که تجربه و دانش خود به عنوان تهیه‌کننده را با فیلم‌سازان جوان به اشتراک بگذارد.

این تهیه‌کننده در سال ۲۰۱۴ آخرین فیلم کارنامه نوری بیلگه جیلان با نام «خواب زمستانی» را تهیه کرد که در شصت‌وهفتمین جشنواره فیلم کن موفق به کسب نخل طلای این رویداد بزرگ سینمای جهان شد. البته آتاکان پیش از این سه فیلم دیگر از جیلان با نام‌های «اقلیما» (۲۰۰۶)، «سه میمون» (۲۰۰۸) و «روزی روزگاری در آناتولی» (۲۰۱۱) را تهیه کرده است.

آتاکان از سال ۲۰۱۴ «فیلم فوروم آنتالیا» را راه انداخت که بازاری برای تولید مشترک است و به عنوان بخشی جنبی جشنواره فیلم آنتالیا برپا می‌شود و خودش ریاست آن را هم بر عهده دارد. او هم‌چنین بخش ترکیه جوایز تماشاگران جوان را ساماندهی کرده که پروژه‌ای زیر نظر آکادمی فیلم اروپاست.