عاطفه محرابی-هنروتجربه: آرین وزیردفتری که در حال حاضر فیلم کوتاه «هنوز نه» را در طرح اکران نوروزی فیلم‌های کوتاه سینمای هنروتجربه در حال اکران دارد، از راه‌اندازی کمپین #اکران_نوروزی_فیلمکوتاه و استقبال بی‌نظیر مخاطبان از این طرح می‌گوید.

وزیردفتری درخصوص ایده شکل‌گیری این کمپین توضیح می‌دهد: «حدود سه سال می‌شد که اکران فیلم‌های کوتاه در گروه هنروتجربه آغاز شده بود ولی برخی هنوز از این موضوع بی‌اطلاع بودند. از طرفی بسیاری از فیلم‌سازان که فیلم‌های کوتاه‌شان در گروه هنروتجربه به نمایش درآمده بود، از سانس‌های خالی و استقبال اندک از فیلم‌های‌شان گله داشتند. برای همین فکر کردیم باید یک بسته از فیلم‌هایی که کنجکاوی برانگیز هستند و در ایران و خارج از ایران جوایز معتبری کسب کرده‌اند را تهیه کنیم. این فیلم‌ها فقط در چند جشنواره به نمایش درآمده بود و هنوز خیلی‌ها آنها را ندیده بودند.»

او در همین خصوص ادامه می‌دهد: «بعد از چندین جلسه مشورت با دوستان، به پنج فیلمی که در حال حاضر در گروه هنروتجربه در حال اکران هستند، رسیدیم. سعی کردیم ترکیب فیلم‌های این بسته به گونه‌ای باشد که توانایی گسترده عرصه فیلم کوتاه را به تصویر بکشد، برای همین هر کدام از این پنج فیلم در فضا و فرم‌های متفاوتی از هم قرار دارند. بعد از آنکه ایده اکران این پنج فیلم را به گروه هنروتجربه دادیم و آن‌ها با اکران نوروزی موافقت کردند، فکر کردیم باید به چیزی فراتر از اکران فیلم‌های خودمان فکر کنیم. همین منجر به تشکیل کمپین اکران نوروزی فیلم‌های کوتاه شد.»

کارگردان فیلم کوتاه «هنوز نه» در ادامه به استقبال مخاطبان از این طرح اشاره می‌کند: «وقتی این کمپین به راه افتاد و ما شروع به تبلیغات کردیم، خیلی‌ها تصور می‌کردند این اولین بار است که فیلم‌ کوتاه به اکران عمومی در می‌آید. آنقدر استقبال از این فیلم‌ها خوب بود که حتی برای خودمان هم قابل پیش‌بینی نبوده است. شاید در ابتدا فقط خودِ فیلم‌ کوتاهی‌ها به تماشای این فیلم‌ها می‌آمدند ولی رفته‌رفته این استقبال گسترده‌تر شد.»

ما سرمایه‌ای برای تبلیغات نداشتیم ولی با کمک هم سعی کردیم از پتانسیل فضای مجازی نهایت استفاده را ببریم. همکاری ما شش نفر به اندازه‌ای بوده که انگار همه ما کارگردان یک فیلم هستیم و این اتحاد باعث شد بتوانیم قدمی در جهت بهتر دیده شدن فیلم‌هایمان برداریم

وزیردفتری درباره استقبال مخاطبان در شهرستان هم توضیح می‌دهد: «در شهرستان‌ها هم استقبال بسیار خوبی از این مجموعه شده است. در حال حاضر ما در ده شهر مختلف ایران نماینده داریم و گروه‌های تلگرامی به راه انداختیم که هرکدام چندین هزار عضو دارند. هنروتجربه نیز بعد از استقبال خوبی که از این فیلم‌ها شد، اجازه داد اکران فیلم‌های‌مان ادامه داشته باشد. البته امیدوارم این شرایط و بهره‌مندی از امکانات فضای مجازی ادامه داشته‌باشد، چون تازه توانسته بودیم با همکاری نمایندگانی که در شهرستان‌ها داریم، گروه‌های تلگرامی تشکیل دهیم و مردم را به تماشای فیلم کوتاه در سینما دعوت کنیم.»

او در ادامه گفت‌وگو با سایت هنروتجربه، به اتحادی که کارگردان‌های این پنج فیلم کوتاه تاکنون داشته‌اند هم اشاره کرده و می‌گوید: «ما شش نفر که در حال حاضر پنج فیلم «وقت نهار»، «حیوان»، «هنوز نه»، «شب تولد» و «روتوش» را در حال اکران در هنروتجربه داریم، از صفر تا صد پای فیلم‌های‌مان ایستادیم و همه کار را خودمان انجام دادیم. گرچه ما سرمایه‌ای برای تبلیغات نداشتیم ولی با کمک هم سعی کردیم از پتانسیل فضای مجازی نهایت استفاده را ببریم. همکاری ما شش نفر به اندازه‌ای بوده که انگار همه ما کارگردان یک فیلم هستیم و این اتحاد باعث شد بتوانیم قدمی در جهت بهتر دیده شدن فیلم‌های‌مان برداریم. در ادامه پیگیری‌هایی که خودمان داشتیم، به تدریج حمایت عمومی نیز به جنبش ما اضافه شد.»

این کارگردان ادامه می‌دهد: «خیلی‌ها فکر کردند که هنروتجربه به فیلم‌های ما امکان متفاوتی داده و یا حمایت ویژه‌‌ای از ما کرده است. ولی حقیقت این است که هیچکس از ما حمایت مالی یا اسپانسرینگ نکرده است. هنروتجربه به ما همان امکانی را داده که پیش از این به بقیه فیلم‌سازان داده بود و ما فقط این امکان را جدی گرفتیم.»

آرین وزیردفتری در پایان درخصوص ادامه‌دار شدن راه این کمپین توضیح می‌دهد: «فکر می‌کنم ادامه‌دار شدن این حمایت و استقبال مخاطبان از فیلم‌های کوتاه، به خود فیلم‌سازان مربوط می‌شود. ما حدود چهار ماه برای راه‌اندازی این کمپین و ایده‌پردازی وقت گذاشتیم. به تک‌تک جزئیات اکران فیلم‌های‌مان و حتی به این‌که این پنج فیلم‌ در هر سانس با چه ترتیبی نمایش داده شوند، فکر کردیم. برای همین هم معتقدم ادامه این مسیر به فیلم‌سازان و این‌که چقدر بخواهند از امکان موجود به نفع فیلم‌شان استفاده کنند، مربوط می‌شود.»