هنروتجربه: مستند «درباره فروشنده» به کارگردانی وحید صداقت و تهمینه منزوی به زودی در گروه سینمایی هنروتجربه اکران می‌شود. این مستند از شکل‌گیری ایده و فیلم‌نامه تا آخرین مراحل ساخت فیلم «فروشنده»، هفتمین ساخته اصغر فرهادی را به تصویر کشیده است. به همین بهانه روزنامه شرق گفت‌وگویی با صداقت یکی از کارگردان‌های این مستند داشته است که در ادامه بخشی از این گفت‌وگو را می‌خوانید.

چطور شد که به سراغ فیلم مستند «درباره فروشنده» به‌همراه خانم منزوی رفتید؟
قبل از فیلم «فروشنده» ساخت مستندی به نام «صحنه‌هایی از یک جدایی» را آغاز کرده بودیم که روایت پشت‌صحنه فیلم «جدایی نادر از سیمین» است و در آن فیلم مصاحبه‌هایی با ابراهیم گلستان، مایک لی، ژان کلود کریر و آقای فرهادی انجام شده است. آن فیلم هم به‌زودی به نمایش درخواهد آمد. اواسط تولید آن فیلم مصادف بود با شروع پیش‌تولید فیلم «فروشنده». تدوین آن فیلم تماما برایم کلاس درس کارگردانی بود و زمانی ساعت‌ها تدوین را فراموش می‌کردم و مشغول دیدن پشت‌صحنه می‌شدم و خیلی دوست داشتم که حضور در پشت‌صحنه فیلم جدید ایشان را شخصا تجربه کنم و فیلمی راجع ‌به آن بسازم. زمانی که آقای فرهادی اشتیاق ما را برای حضور در پشت‌صحنه فیلم جدیدشان دیدند، قرار بر این شد که فیلم «درباره فروشنده» را هم من و همسرم، تهمینه منزوی، بسازیم.

انتخاب منتقدان چگونه صورت گرفت؟
خب در این زمینه تحقیقات وسیعی انجام دادیم. به سایت‌های معتبری مثل metacritic، rotten tomatoes و همین‌طور نشریات داخلی رجوع کردیم و درنهایت به هفت منتقد رسیدیم و مصاحبه‌هایی با میشل سیمان (سردبیر مجله پوزتیف)، گادفری چشایر (رئیس سابق حلقه منتقدان نیویورک)، هوشنگ گلمکانی (سردبیر ماهنامه فیلم)، پیتر بردشاو (منتقد ارشد روزنامه گاردین)، فیلیپ رویر (منتقد مجله پوزتیف)، مهرزاد دانش (منتقد ماهنامه فیلم) و فابیو فرزتتی (منتقد روزنامه مساجرو) درباره «فروشنده» انجام دادیم. البته همان‌طور که می‌دانید نظرات منتقدان انگلیسی‌زبان و فرانسوی‌زبان درباره فیلم «فروشنده» کمی متفاوت بود. در ایران هم حملات سیاسی به فیلم شد که ربطی به ارزش‌های هنری آن نداشت. به نقدهای غرض‌ورزانه و سیاسی که در داخل کشور وجود داشت، کاری نداشتیم، اما در میان منتقدان خارجی، فاصله ارزش‌گذاری میان فیلم «فروشنده» و دیگر فیلم‌های آقای فرهادی خیلی زیاد نبود. حتی از میان آنها فردی بود که معتقد بود «فروشنده» بهترین فیلم آقای فرهادی است.

چرا آقای فرهادی برای شما مهم بود؟
چون تنها فیلم‌ساز ایرانی است که همه فیلم‌هایش دست‌کم در یک رده هستند. ایشان در فیلم‌سازی خیلی جدی‌اند و تأمل در نحوه کارشان در روند تولید فیلم‌ها، می‌تواند برای مخاطبان فیلم‌های‌شان و آدم‌های علاقه‌مند به سینما خیلی جذاب و آموزنده باشد. جدا از دستاوردهای هنری و دریافت جوایز متعدد بین‌المللی، فیلم‌های‌شان هنوز برای مردم ایران کنجکاوبرانگیز و جذاب است.

آقای فرهادی دخالتی در ساخت فیلم نداشتند؟
خیر.

نظرشان درباره این فیلم چه بود؟
فیلم را دوست داشتند.