هنر و تجربه: صنعت انیمیشن سینمای چین با دستاوردی که برای فیلم بلند «ماهی بزرگ و بگونیا» رقم خورده به سطح جدیدی رسیده است. این فیلم که کارش را از اکران محدود آغاز کرد، در گیشه سینماهای چین به فروش کلی نزدیک به ۹۰ میلیون دلار دست یافته است و این در حالی است که هم در محافل هنری و جشنواره‌ها تحسین شده است و هم این‌که قرارست در آمریکای شمالی روی پرده برود.

این انیمیشن دستی که از لحاظ بصری خیره‌کننده است و قصه‌ای مردمی – یا به‌قولی عامیانه – را روایت می‌کند، توسط لیانگ شوئن و ژانگ چون کارگردانی شده است؛ و از همین آخرهفته در سینماهای لس‌آنجلس، سن فرانسیسکو و نیویورک به صورت محدود روی پرده سینماها می‌رود و احتمالاً از هفته آینده شاهد افزایش تعداد سالن‌هایش خواهد بود.

به این بهانه، لیانگ درباره صنعت انیمیشن‌سازی در کشورش می‌گوید: «صنعت انیمیشن چین در آغاز دوره‌ای است که یک رشد چشمگیر را به خود خواهد دید. در سال‌های اخیر، انیمیشن‌های چینی فوق‌العاده‌ای عرضه شده‌اند و در گیشه هم عملکردهای خوبی داشته‌اند. معنی این شرایط و اتفاق‌ها این است که حالا بازار سینمای ما خواهان فیلم‌های انیمیشن بومی بیش‌تری است. هر روز هم بر تعداد استعدادهایی افزوده می‌شود که چه در سینما و چه در تلویزیون وارد این شاخه از فیلم‌سازی می‌شوند.»

  • ایندی‌وایر