هنر و تجربه: کمپانی «فوکس فیچرز» روز گذشته اعلام کرد که اثر جدید اسپایک لی با عنوان «نژادپرست سیاه» از دهم ماه اوت (نوزدهم مرداد) روی پرده سینماها خواهد رفت. همین موضوع باعث گمانه‌زنی‌هایی در مورد حضور فیلم در جشنواره کن ۲۰۱۸ شده است.

البته عنوان انگلیسی «نژادپرست سیاه» یعنی «BlacKkKlansman» را نمی‌شود دقیق ترجمه کرد؛ چون تلفیقی از واژه‌های سیاه/ Black و کو کلاکس کلان/ Ku Klux Klan (نام سه جنبش نژادپرست آمریکایی در دوره‌های تاریخی مختلف) است. به هر حال این تریلر جنایی به تهیه‌کنندگی جردن پیل، جیسن بلوم، شان مک‌کیت‌ریک و رِی‌مِند مَنس‌فیلد، تولیدی از کمپانی بلوم‌هاوس است که معمولاً فیلم‌هایش را یونیورسال پیکچرز پخش می‌کنند. در واقع همین موضوع و پخش فیلم توسط «فوکس فیچرز» اولین دلیل برای گمانه‌زنی‌های مربوط به کن است. همان طور که می‌دانید این پخش‌کننده، بیش‌تر با عنوان‌های هنری و جشنواره‌ای خود شناخته می‌شود.

«نژادپرست سیاه» بر اساس داستانی حقیقی شکل گرفته است و بر زندگی ران استال‌وورث تمرکز دارد که اولین افسر پلیس آمریکایی-آفریقایی‌تبار در شهر کلورادو اسپرینگس است که در قالب مأمور مخفی به جنبش نژادپرستانه کو کلاکس کلان نفوذ می‌کند.

اسپایک لی پیش از این سه بار با فیلم‌های «کار درست را انجام بده» (۱۹۸۹)، «تب جنگل» (۱۹۹۱) و «دختر شماره شش» (۱۹۹۶) به جشنواره فیلم کن رفته است. او در سال ۲۰۱۶ به عنوان دریافت‌کننده اسکار افتخاری انتخاب شد.

  • پلی‌لیست