هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: جنگ میان جشنواره فیلم کن و نتفلیکس بدون تلفات نیست و در میان بگومگو و تصمیم‌گیری آن‌ها درباره آینده سینما، فیلم‌هایی هستند که همه فکر می‌کردند در مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان به نمایش درآیند اما حالا بیرون مانده‌اند.

یکی از این فیلم‌ها اثر اورسن ولز با عنوان «آن سوی باد»/ The Other Side of the Wind است؛ و حالا دختر فیلم‌ساز فقید وارد این نزاع شده و نظر خودش در این خصوص را رسانه‌ای کرده است. به گزارش «ورایتی»، بئاتریس ولز در ایمیلی به مدیر نتفلیکس تد ساراندوس چنین نوشته است: «من خیلی ناراحت شدم زمانی که از اختلاف شما با جشنواره فیلم کن مطلع شدم. اما من سخن‌گوی پدرم هستم و باید باصراحت حرفم را بزنم. من دیدم که کمپانی‌های بزرگ چه‌طور زندگی و کار پدرم را ویران کردند؛ و همین طور بخش کوچکی از وجود مردی را که من بسیار دوست داشتم. به همین خاطر از این موضوع بیزارم که ببینم نتفلیکس هم به یکی از آن کمپانی‌ها بدل شود.»

اما بئاتریس ولز ایمیل خود را با این درخواست به پایان رسانده است: «لطفاً در تصمیم‌تان تجدید نظر کنید و اجازه دهید اثر پدرم همان فیلمی باشد که فاصله میان نتفلیکس و کن را پر می‌کند.» اما این طور که پیداست این ایمیل تأثیری بر تصمیم ساراندوس و نتفلیکس نخواهد داشت و آن‌ها کار خودشان را خواهند کرد. به هر حال، دختر ولز به رییس جشنواره کن تیئری فرمو هم ایمیلی زد که او در جواب چنین نوشته است: «آن سوی باد فیلم فوق‌العاده‌ای است و به‌مراتب بیش از یک اثر تاریخی؛ و پیامی است از اورسن ولز به جهان سینمای امروز.»

همان طور که اشاره شد، «آن سوی باد» یکی از چند فیلمی بود که نتفلیکس می‌خواست به جشنواره کن ارائه بدهد. این فیلم در سال ۱۹۷۰ فیلم‌برداری شد ولی ناتمام باقی ماند و سرانجام با سرمایه‌گذاری نتفلیکس مرحله پس‌از‌تولید فیلم به پایان رسید و به‌زودی از این شبکه برای سینمادوستان سراسر جهان پخش خواهد شد؛ و متأسفانه آخرین فیلم اورسن ولز بزرگ آن طور که انتظار می‌رفت و شایسته‌اش است، اولین نمایش جهانی خود را تجربه نخواهد کرد.

  • پلی‌لیست