هنروتجربه-کامبیز حضرتی: این روزها زنده‌یاد لوون هفتوان با «کوپال» به سینماهای هنروتجربه آمده است تا دوباره برای ما هنرنمایی کند. سال گذشته زمانی که کریسمس را به او تبریک گفتم و از آرزوی‌اش برای سال میلادی جدید پرسیدم گفت: «آرزوهای خوبی برای همه دارم. بزرگ‌ترین آرزوی من در این سال جدید، برقراری صلح و دوستی و آرامش است که متاسفانه در شرایط فعلی دنیا انگار آرزوی عبثی است.» نوروز امسال در شرایطی آغاز شد که لوون هفتوان در کنار ما نیست و به دیار صلح و آرامش پیوسته است اما هنرش هم‌چنان ما را به شگفتی وامی‌دارد.
  در ایام  برگزاری جشنواره سی‌وششم فیلم فجر به بهانه نمایش «کار کثیف» در این جشنواره، با او گفت‌وگویی داشتم اما صحبت‌مان به درازا کشید و درباره آثاری  صحبت کردیم که آن زمان جا و جایگاه مناسب برای انتشار تمام آن حرف‌ها وجود نداشت و صحبت‌های‌مان را نگه داشتم تا به بهانه اکران«کوپال» تکمیلش کنیم. حتی قرار گذاشتیم با هم به تماشای «هجوم» شهرام مکری که تا آن وقت ندیده بود و «تمارض» عبد آبست که می‌گفت تعریف این فیلم را شنیده‌، بنشینیم. اتفاقی که در شلوغی ایام جشنواره و پرکاری لوون هفتوان هیچ وقت نیفتاد. نمی‌دانم هرگز این فیلم‌ها را دید یا نه؟ اما قرار ما به قوت خودش باقی است شاید وقتی دیگر و در جهانی دیگر.این روزها که «کوپال» با هنرنمایی او در هنروتجربه در حال اکران است به سراغ آن گفت‌وگو رفته تا مروری بر «کوپال» و کارنامه‌اش از زبان خود او داشته باشیم.یادش گرامی.

«کوپال» فیلم موفقی از شما است که در جشنواره‌های مختلف موفق بوده است. درباره این فیلم بگویید که چه ویژگی‌هایی برای شما داشت که در آن بازی کردید؟ کار با فیلم‌سازان جوان و فیلم اولی را دوست دارید؟
اصولا تجربه کردن را دوست دارم؛ آن هم در فیلم‌هایی که با دقت وسواس در جزئیات به فیلم‌نامه توجه شده باشد. در این فیلم نقش احمد کوپال را بازی می‌کنم. این فیلم با دقت و علاقه نوشته شده است و بازی کردن در آن برای من به عنوان بازیگر تازگی داشت. حتی به نظر من این فیلم در سینمای ایران تازگی دارد و چندسال قبل در جشنواره فجر هم به نمایش درآمد. در این فیلم من با یک سگ بیشترین بازی را دارم. این فضا کاملا از «پرویز» و«کار کثیف» فیلم جشنواره فجر سی وششم متفاوت است.

اصولا تجربه کردن را دوست دارم؛ آن هم در فیلم‌هایی که با دقت وسواس در جزئیات به فیلم‌نامه توجه شده باشد. در این فیلم نقش احمد کوپال را بازی می‌کنم. این فیلم با دقت و علاقه نوشته شده است و بازی کردن در آن برای من به عنوان بازیگر تازگی داشت

نقش «پرویز» با بازی شما آن قدر خوب از آب درآمد که احتمالا همه از شما می‌خواهند که آن را دوباره بازی کنید.
اتفاقا گاهی پیش آمده است. فیلم اولی که از من خیلی مطرح شد همان «پرویز» بود. دوستانی که برای کارهای بعدی می‌خواستند با من گفت‌وگو و مصاحبه کنند به شوخی می‌گفتند ما انتظار داشتیم با یک آدم خشن و عبوس مواجه شویم ولی این طور نبود. به هرحال من هم یک آدم هستم با ویژگی‌ها و مشخصات خودم.

به نظر خود شما دلیل موفقیت«پرویز» چه بود؟
«پرویز» فیلمی است که در آن تمام عوامل آن خیلی خوب در آن جمع شدند و پشت و جلو صحنه خیلی خوبی داشت. خیلی ها باور نمی‌کردند سابقه بازیگری دارم. برخی از همکاران که بعدا با آن‌ها آشنا شدم فکر کرده بودند، نابازیگری هستم که به دلیل آن که شبیه «پرویز» هستم یا خود آن آدم هستم در این فیلم حاضر شده‌ام و نقش خودم را بازی می‌کنم.

فیلم«کار کثیف» سوژه‌ای خاص دارد؛ آن هم در حالی که سرنوشت «خرس» معصومی هنوز نامشخص است. از عدم‌اکران فیلم نگران نبودید؟
نه، به هرحال من چون سابقه تئاتری دارم کمتر نگران این هستم که دیده شوم یا نه و بیشتر، اصل تجربه برای من مهم است. تجربه یعنی خلق‌کردن یک فضا؛ پس شخصیت و قصه برای من اهمیت دارد. در تئاتر هم به ‌نظر من، قسمت اصلی لذت در تمرینات است. درست است که این تمرینات در نهایت به اجرا می‌رسد و تماشاگر، آن را می‌بیند و برخورد او نیز اهمیت بالایی دارد ولی در کل، نگران این نیستم که فیلم،نمایش داده می‌شود یا نمی‌شود؛ چون این اتفاقات، مقطعی‌است و در مملکت ما بارها افتاده است. به‌عنوان مثال فیلم «پرویز» را من حدود ۶-۵سال پیش بازی کردم و دو سالی هم متوقف شد اما حدود سه سال در هنروتجربه روی پرده ماند. اگر بازیگر یا هنرمند بخواهد این‌گونه فکر کند، نمی‌تواند دست به هیچ کاری بزند؛ مثلا ممکن است در کاری بازی کنید که هیچ احتمالی برای توقیف آن نباشد و مجوزهای مختلف را داشته باشد اما معلوم نیست پس از ساخت آن، ‌چه ‌کسی در شورای نظارت نشسته است و چه سلیقه‌ای دارد. ممکن است او از فیلم خوش‌اش نیاید و بگوید فیلم، ممنوع است؛ چون متر و معیار مدونی  برای این موارد وجود ندارد بلکه بر اساس سلیقه افراد، این معیارها جابه‌جا می‌شود؛ در نتیجه به این موضوعات فکر نمی‌کنم.

چون سابقه تئاتری دارم کمتر نگران این هستم که دیده شوم یا نه و بیشتر، اصل تجربه برای من مهم است. تجربه یعنی خلق‌کردن یک فضا؛ پس شخصیت و قصه برای من اهمیت دارد. در تئاتر هم به ‌نظر من، قسمت اصلی لذت در تمرینات است

«هجوم» در حال اکران هنروتجربه است. این فیلم جزو کارهای مورد علاقه خود شما است؟
«هجوم» را هم متاسفانه ندیدم. حتما باید این فیلم را ببینم. چون تازه به ایران برگشتم و ادامه فیلم‌برداری «بازی‌های مردانه» را در پروژه قشم را داریم. پروسه «هجوم» واقعا هیجان انگیز بود. کار با مکری تمرین تئاتری بود. ۱۵ روز ما مثل یک تمرین تئاتری عمل کردیم. صحنه ما صحنه متعارف نبود و لوکیشن‌های مختلف عوض می‌کردیم. این شیوه از کار در دنیا وجود دارد اما «هجوم» بک تئاتر محیطی بود که در چندین نقطه برگزار می‌شد. بعد از تمرین ۱۵ روز اولیه ۱۵ روز هم با دوربین کار کردیم و کار به جایی رسید که چندین نوبت هم فیلم‌برداری شد. نمی‌دانم نسخه نهایی فیلم که مکری انتخاب کرده، نسخه چندمین روز است ولی قرار ما این بود که تا ۱۵ جلسه فیلم‌برداری شود و یکی از نسخه‌ها بنا به صلاح‌دید انتخاب شود. نظرات مختلفی درباره فیلم شنیدم، بعضی‌ها خیلی فیلم را دوست دارند و بعضی دیگر دوست نداشتند.