هنروتجربه-سحر آزاد: خسرو سینایی دوبار بغض کرد. او روایت‌گر قصه‌های دوران خودش برای کودکان کاری شده بود که به سینما آمده بودند اما هربار که خواست برایشان آرزوی خوشبختی کند یا از خوشحالی‌اش از بودن در میانشان بگوید، بغض امانش نداد.

انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» اثر زنده‌یاد وحید نصیریان صبح امروز، ۲۷ فروردین برای گروه سنی نوجوان انجمن حمایت از کودکان کار درسینما فرهنگ نمایش داده شد. این انجمن که با شعار «نه به کار کودک» فعالیت می‌کند، حدود ۴۰ نفر از نوجوانان کار را با همراهی گروه سینمایی «هنروتجربه» به سینما فرهنگ آورد تا این انیمیشن را تماشا کنند. مهمان این مراسم خسرو سینایی، کارگردان شناخته شده ایرانی بود. او یکی از اولین حاضران در مراسم بود و به همین دلیل زمانی که نوجوانان وارد سالن سینما شدند، به خوش و بش با آن‌ها پرداخت. کودکان میهمان این برنامه، در راهروی منتهی به سالن سینما ایستاده بودند که یکی از مسئولان انجمن خطاب به نوجوانان گفت:«این آقا را می‌شناسید؟ ایشان یکی از کارگردان‌های معروف این مملکت است.» سینایی نیز در پاسخ گفت:«لازم نیست آن‌ها من را بشناسند، مهم این است که من آن‌ها را می‌شناسم.»

برخی از آن‌ها درحالی که برای ورود به سالن آماده می‌شدند، در مورد فیلمی که قرار است ببینند صحبت می‌کردند. چند نفری برای بار اول به سینما آمده بودند و به همین دلیل هیجان‌زده بودند. بااین‌حال، همه چنین احساسی نداشتند. ارشاد که پیش از این در بوشهر دستفروشی می‌کرد، گفت که سینما را دوست ندارد چون سینمایی در محل زندگی‌شان نیست و برای سینمارفتن باید به جای دورتری برود. بچه‌ها روی صندلی نشسته بودند و تعدادی هم مشغول پیداکردن صندلی در کنار دوستان‌شان بودند که سینایی سخنان خود را با خاطره‌ای از روزهای جمعه در دوران کودکی‌اش شروع کرد:«سن و سال شما که بودم صبح‌های جمعه، آقایی در رادیو برایمان قصه می‌گفت اما قبل از آنکه قصه را تعریف کند، می‌گفت بچه‌ها سلام. برای همین من هم به شما می‌گویم، بچه‌ها سلام.»

بچه‌ها نیز سلام او را پاسخ دادند و سینایی درحال گفتن این جمله بود که امروز بسیار خوشحال است اما بغض، مانع از آن شد که صحبت‌هایش را تمام کند تاآنکه با دست زدن بچه‌ها، او جمله‌اش را با این آرزو ادامه داد:«امیدوارم این برنامه‌ها ادامه داشته باشد.»

کارگردان «جزیره رنگین» هم‌چنین پرسید که بچه‌ها از نظر آموزشی در چه مقطعی درس می‌خوانند. یکی از مسئولان انجمن پاسخ داد از اول تا ششم دبستان. پس از آن سینایی از کودکانان و نوجوانان درباره فردوسی سوال کرد که یکی از پسرهای حاضر در جمع گفت که خواب فردوسی را دیده و دیگری هم گفت فردوسی را می‌شناسد. سینایی هم با بیان اینکه فردوسی یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های تاریخی است، این‌بار در مورد نام مجموعه شعر فردوسی پرسید. امید یکی از  نوجوانان حاضر در مراسم زودتر از همه عنوان «شاهنامه» را گفت و مورد تشویق خسرو سینایی قرار گرفت.

این فیلم‌نامه‌نویس باردیگر به دوران کودکی خود برگشت و از روزهایی یاد کرد که به واسطه کتاب با بسیاری از موضوع‌های ناشناخته آشنا شد. به گفته او حیواناتی هم‌چون کرگردن که تصاویر آن‌ها در این کتاب‌ها نقاشی می‌شد، برایش اشکال عجیبی بودند و او تصور می‌کرده،چنین حیواناتی وجود خارجی ندارند اما کودکان امروزی این فرصت را دارند که علاوه‌بر دیدن نقاشی حیوانات، تصویر آن‌ها را در مکان‌های دیگری هم‌چون سینما ببینند.

سینایی با ذکر این مقدمه به سینما اشاره کرد و از بچه‌ها پرسید که تا به حال به سینما رفته‌اند؟ یکی از آن‌ها گفت که تنها سه بار به سینما رفته است. سینایی او را تشویق کرد و گفت:«خیلی خوب است چون وقتی به سن شما بودم، اصلا سینما نرفته بودم. شما در دوره‌ای هستید که همه چیز را نه فقط با خواندن بلکه با تصویر هم می‌توانید باد بگیرید. از قدیم گفته‌اند، از تو حرکت از خدا برکت. مطمئنم بسیاری ازشماها آدم‌های موفقی خواهید شد. وقت‌تان را تلف نکنید. جمعی که اینجا هستند، تصمیم گرفته‌اند هرچندوقت یک‌بار برای شما فیلم نمایش دهند.»

سینایی درحال گفتن این جمله بود که بعضی از فیلم‌ها خنده‌دار و برخی غمگین هستند که یکی از پسرهای حاضر در جمع اضافه کرد:«بعضی از فیلم‌ها هم ترسناک هستند.» سینایی از آن‌ها پرسید فیلم ترسناک دوست دارید؟ تعدادی از کودکان که به وجد آمده بودند، پاسخ مثبت دادند و پس از آن سینایی دلیل دوست داشتن فیلم‌های ترسناک را این‌طور برای‌شان توضیح داد:«ما فیلم‌های ترسناک را دوست داریم چون می‌توانیم بفهمیم چطور بر ترس‌های‌مان غلبه کنیم.»

او باز هم براین نکته تاکید کرد که باید چنین برنامه‌هایی تداوم داشته باشد. هرچند در ادامه برای لحظاتی به دلیل بغض، صحبت‌هایش متوقف شد و پس از آن عنوان کرد:«خوشحالم امکانی هست که از این لحظات خوب بهره‌برداری کنیم. پیرمرد شده‌ام و آرزوی همه ما این است که شماها خوشبخت شوید.»

او قصد داشت صحبت‌هایش را به پایان ببرد که یکی از مسئولان انجمن در مورد فعالیت‌های سینایی پرسید. این کارگردان با بیان اینکه امسال وارد پنجاهمین سال فیلم‌سازی‌اش شده و بیش از صد فیلم ساخته است، از «عروس آتش» به عنوان یکی از فیلم‌های شناخته شده‌اش نام برد. در این میان یکی از بچه‌های حاضر در سالن گفت که فیلم «مرد عنکبوتی» هم خوب بود و سینایی خطاب به آن‌ها گفت:«اگر فیلم‌های خوبی دیده‌اید یا نام‌شان را شنیده‌اید می‌توانید بگویید تا بعدا آن‌ها را هم برایتان نمایش دهیم.»

در همین حین یکی دیگر از حاضران از سینایی خواست تا خودش را بیشتر معرفی کند که او هم نام و نام خانوادگی خود را عنوان کرد. یکی از بچه‌ها که متوجه نام کامل خانوادگی سینایی نشده بود، تکرار کرد:«خسرو سینمایی» و باعث خنده جمع شد اما سینایی گفت که خیلی‌ها به او خسرو سینمایی هم می‌گویند.

در پایان این مراسم انیمیشن «قلب سیمرغ» که این روزها در گروه هنروتجربه در حال اکران است برای کودکانی که راه طولانی را از محل زندگی‌شان تا سینما فرهنگ به شوق سینما و دیدن فیلم در سالن سینما طی کرده‌ بودند، به نمایش درآمد.

عکس:یاسمن ظهورطلب