هنروتجربه: محمدمهدی حیدریان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی عصر ۲۸ فروردین ماه با حضور در پردیس چارسو محل برگزاری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنانی گفت: «در وهله اول به دوستان و دست‌اندرکاران جشنواره جهانی فیلم فجر تبریک می‌گویم که طی این سال‌ها جشنواره‌ای را برگزار کردند که هر سال بیش از سال گذشته طبق اهدافی که داشته به پیشرفت دست یافته است.»

او با اشاره به این‌که جشنواره جهانی فیلم فجر به سمت نقطه‌ای که در طراحی اولیه مدنظر بوده در حال حرکت است درباره ثبات مدیریت در این رویداد سینمایی بیان کرد: «در پروژه‌های کلان ملی و بین‌المللی مدیریت نقشی بیش از بقیه بخش‌ها دارد و در حوزه فرهنگ ارزش و نقش مدیریت چند برابر شده و ثبات مدیریت در بخش فرهنگی و سینمایی می‌تواند کمک دو چندانی برای رسیدن به اهداف مدنظر جشنواره یا هر رویداد فرهنگی که برگزار می‌شود، باشد.»

حیدریان درباره لزوم برنامه‌ریزی بلند مدت در عرصه فرهنگ عنوان کرد: «فرهنگ در طول زمان متولد می‌شود، شکل می‌گیرد و تغییر می‌کند. هر رویداد و جشنواره‌ای که بخواهد نقش و سهمی در تغییر، اصلاح و یا بالابردن سطح فرهنگی ایفا کند، لاجرم به دلیل ذات فرهنگ باید مدت زمانی را با برنامه‌ریزی سپری کند. جشنواره جهانی فیلم فجر دو ویژگی مهم دارد یکی برنامه ثابت و اهداف مشخص است و دیگری حرکت برنامه‌ریزی شده به سوی اهدافش.»

رییس سازمان سینمایی با تاکید بر این‌که برنامه‌های جشنواره جهانی فیلم فجر از سال گذشته پررنگ‌ترشده است، بیان کرد: «این رویداد در چارچوب برنامه جامع سینما حرکت کرده و در این مسیر بخش‌هایی که لازم بوده به جشنواره اضافه شده و بخش‌هایی هم پررنگ‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.»

رییس سازمان سینمایی نظر خود را درباره مدیریت جشنواره جهانی فیلم فجر در سال های اخیر این‌گونه بیان کرد: «رضا میرکریمی از چهره‌های شاخص و ارزشمند سینمای ایران است و در مدیریت هم از سال ۶۸ سابقه دارد. میرکریمی با سابقه مدیریتی به همراه وجاهت سینمایی توانسته جشنواره را با درک صحیح از اهدافی که مدنظر دارد، مدیریت کند و در بازدیدی که امروز داشتم دیدم که جشنواره جهانی فیلم فجر چند گام به جلو رفته و بیش از یک‌ سال به اهداف خود نزدیک‌تر شده و تجربه و پختگی لازم را پیدا کرده است.»

او هم‌چنین ادامه داد: «هزینه‌ها در جشنواره جهانی فیلم فجر تبدیل به سرمایه شده و این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هزینه کردن کار سختی نیست، تبدیل هزینه به سرمایه کار دشواری است که این کار دشوار در جشنواره جهانی فیلم فجر انجام شده است. جشنواره جهانی فیلم فجر جایگاه اصلی خود را تا حد زیادی پیدا کرده و این موضوع مرهون اهداف مشخص و حرکت به سوی آنها است.»

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: «تمامی کشورهایی که می‌خواهند بین‌المللی رفتار کنند باید بر بال فرهنگ سوار شوند و در چنین شرایطی اگر نتوانند در کشور خود مختصات فرهنگی مناسبی را ارایه کرده و یک تعبیر مقبول فرهنگی از خود داشته باشند، موفق نخواهند شد. تمام دنیا به دنبال این است که با فراهم کردن زمینه حضور فرهنگی در مجامع بین‌المللی به اهداف خود در جهان و یا منطقه‌ای که مدنظر آنها است، برسد. ما هم اگر حرف بین‌المللی داریم چاره‌ای جز ایجاد شناخت فرهنگی مناسب از کشورمان در سایر کشورها نداریم. ما باید اطلاعات کامل و واضحی از خود به دیگر کشورها بدهیم و عصر حاضر دوره‌ای نیست که بتوانیم حتی مدیریت داخلی خودمان را بدون حضور بین‌المللی انجام دهیم.»

حیدریان لازمه هر نوع توسعه و پیشرفتی را که در مدیریت داخلی متصور هستیم حضور همراه با توفیق در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: «در حوزه صنعت و خدمات هم باید به این موضوع اهمیت داد و در حوزه فرهنگ این اهمیت چند برابر خواهد شد. ما برای اینکه امکان انتقال اهداف‌مان را داشته باشیم و حرف‌های فرهنگی، پیشینه و اعتقادات کشورمان را به دنیا بگوییم باید بیشتر در عرصه بین‌المللی حاضر شویم و عرصه بین‌المللی حتما رفتن به بیرون نیست و می‌توان دیگران را به کشور دعوت کرد.»

رییس سازمان سینمایی در پایان گفت: «برگزاری جشنواره‌هایی در داخل کشور که بتوانیم از طریق این جشنواره‌ها حرف‌هایمان را گفته و هنرمندان دیگر کشورها را به درستی با ایران آشنا کنیم یک دیپلماسی فرهنگی است. این مهمان‌هایی که به سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر می‌آیند، سفیرانی خواهند بود که کمک می‌کنند بتوانیم با سرعت بیشتری به اهداف‌مان نزدیک شویم.»