هنروتجربه: چهارمین روز از جشنواره جهانی فجر کارگاه‌های آموزشی  ابراهیم حاتمی‌کیاو فاطمه معتمدآریا در گذر اجتماعات پردیس چارسو پیگیری شد.در این روز هم‌چنین مراسم نمایش و معرفی فیلم‌ها توسط عوامل فیلم و ینماگران به روال هر روز برگزار شد.

حاتمی‌کیا: کارگردان تصوراتش را باید روی کاغذ بیاورد
ابراهیم حاتمی‌کیا در چهارمین روز از سی وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به هنرجویان کارگاه «کارگردانی» توصیه کرد حتما در ساخت آثارشان از طراحی کانسپت استفاده کنند. سهیل دانش اشراقی طراحی کانسپت‌های فیلم‌های اخیر حاتمی کیا نیز در این نشست حضور داشت.

ابراهیم حاتمی‌کیا در این جلسه با اشاره به استفاده از طراحی کانسپ در سه فیلم اخیرش بیان کرد: «اگر فرض ما بر این باشد که فیلم‌نامه آماده است و با پروداکشن بزرگی روبه‌رو هستیم، لازم است که حتما قبل از شروع تولید به این فیلم‌نامه عینیت بخشیده شود و کارگردان تصوراتش را روی کاغذ بیاورد، البته می‌دانم که ما عادت داریم عینیت در حین فیلم‌برداری ایجاد شود.»

او در ادامه صحبت‌های خودش در مورد نحوه عینیت بخشی در سینمای ایران عنوان کرد: «فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های سینمای ایران شناور بودن فیلم‌سازها است. فیلم‌ساز ایرانی به شکل شهودی و درونی با شرایطی که رخ می‌دهد، تطبیق پیدا می‌کند. این پدیده ویژگی سینمای رئالیستی است و سینمای ایران هم در این زمینه موفق بوده با این حال وقتی قرار است یک فیلم با نگاه صنعتی تولید شود گروه باید به شکل دقیق توجیه باشد. در این شرایط حتما باید تصورات کارگردان تصویر شده باشد و وجود مرحله کانسپت بسیار ضروری است البته این بخش هنوز در سینمای ایران جا نیفتاده اما بسیار مهم است.»

او به تفاوت طراحی کانسپت و استوری برد اشاره کرد: «طراحی کانسپت با استوری برد کاملا متفاوت است. طراحی کانسپت فضای کلی را نشان می‌دهد و رنگ‌ها، ویژگی‌های صحنه و… را به ما می‌گوید اما استوری برد یک بحث فنی است و با مونتاژ ارتباط دارد. ممکن است یک طراحی کانسپت تبدیل ۲۰ پلان شود و ممکن است از ساختش پشیمان شوید اما در استوری برد به شکل دقیق تقطیع پلان‌ها تصویر شده است.»

معتمدآریا: با دقت بیشتری به جهان نگاه می‌کنیم
فاطمه معتمدآریا هم در کارگاه بازیگری درباره تاثیر شناخت آدم‌ها از خودشان با هنرجویان «دارالفنون» صحبت کرد و تمرین‌های عملی بازیگری را با آن‌ها انجام داد.

معتمدآریا با اشاره به این که سعی دارد در تمرین‌های این کارگاه کاری کند که هنرجویان به خودشان نزدیک‌تر شوند اشاره داشت: «چون خواسته‌ها و درخواست‌های ما از زندگی، بی‌نهایت است. هر روز یک چیز جدید می‌خواهیم و حتی گاهی خواسته‌های ما به قدری فراتر می‌رود که فکر می‌کنیم دیگر چیزی در جهان نیست که ما را راضی کند. این درخواست‌های بیش از اندازه ما در حال تخریب این کره خاکی است.»

بازیگر فیلم «روسری آبی» درباره تاثیر خودشناسی عنوان کرد: «شناخت خودمان اولین درس بازیگری است که در ابتدا باید آن را با تمرین‌های فیزیکی و شناخت، تنفس و پنج حسی که همه انسان‌ها و موجودات دارند، یاد بگیریم. با شناخت خودمان می‌توانیم در ابتدا خودمان و بعد جهان پیرامون‌مان را تغییر دهیم و آن‌گاه است که با دقت بیشتری به جهان نگاه می‌کنیم و بعد می‌توانیم نگاه متفاوت‌تری داشته باشیم و هنرمندان بهتری شویم.»

فاطمه معتمد آریا در بخش دیگری از این کارگاه با اشاره به این که مساله مهم این است که از خود بپرسیم من که هستم ، چه می خواهم، گفت: «موبایل که همیشه همراهتان است و همه اطلاعات لازم را از آن می گیرید، فرصت پرسیدن این سوالات از خودتان را از شما گرفته است.»