هنروتجربه- کامبیز حضرتی: سرانجام صبح چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه، الیور استون کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی ضمن حضور در نشست خبری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. الیور استون کارگردان ضدجریان هالیوودی را که به واسطه مستندها و فیلم‌هایش درباره جنگ ویتنام می‌شناسیم، در این نشست درباره سینمای ایران، فیلم ضد ایرانی «اسکندر»، سینمای سیاسی و… توضیحاتی داد.

در ابتدای این نشست خبری امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل جشنواره توضیحاتی مقدماتی درباره «استون» مطرح کرد. او گفت: «روزهای پایانی جشنواره را می‌گذرانیم و همان‌طور که می‌دانید مهمانان ویژه‌ای از جهان در این جشنواره حضور داشتند. امروز در خدمت الیور استون هستیم که غیر از کارهای سینمایی‌اش شخصیتی جهانی است و همه سابقه کاری او را می‌دانند.»

الیور استون درباره آشنایی‌اش با سینمای ایران عنوانکرد: «من در طول سالیان فعالیتم ۱۰ تا ۲۰ فیلم ایرانی دیده‌ام ولی هزاران فیلم دیگر نیز از نقاط دیگر جهان هم دیده‌ام. به همین دلیل نام فیلم‌هایی که از سینمای‌تان دیده و خوشم آمده است را نپرسید. من در این چند روز در جشنواره فیلم‌هایی دیدم و همیشه سینمای ایران را تحسین کردم. در این سفر هم چندین فیلم دیدم و هنوز می‌بینم چون خودم را به روز می‌کنم نه فقط با سینمای ایران بلکه خود را با سینما به روز می‌کنم.»

او درباره دلیل آمدنش به ایران و آشنایی‌اش با تمدن و فرهنگ ایران اشاره داشت: «ایران به خاطر تاریخ ۲۵۰۰ ساله‌اش فرهنگ بزرگی دارد که در جهان مهم است. داریوش و کوروش و امپراتوری فارسی را همه می‌شناسند. من در همه این سال‌ها دوست داشتم به ایران بیایم ولی مشغله‌هایم اجازه نمی‌داد. پسرم شان به ایران آمد و مرا تشویق کرد که به ایران بیایم اکنون هم با همسرم که اهل کره جنوبی است به ایران آمدم.»

کارگردان «قاتلین بالفطره» ادامه داد: «سال قبل من در جشنواره فیلم بوسان داور بودم و کلی فیلم آسیایی خوب دیدم. فیلم «سد معبر» از محسن قرایی و یک فیلم کره‌ای را که به عنوان برنده مشترک در نظر گرفتیم، دیدم فیلمی که نقش اصلی اش را حامد بهداد بازی می کرد. صادقانه باید گفت این فیلم به طرز شگفت‌آوری مشکلات شهر تهران را نشان می‌داد که البته در نیویورک هم این مشکلات وجود دارد. ما بازی کاراکترهای مختلفی را دیدیم و نقش اصلی آن بهداد را تحسین کردیم.»

او که سابقه مستندسازی درباره نیکسون و فیدل کاسترو را در کارنامه‌اش دارد، بیان کرد: « خودم را ژورنالیست نمی‌دانم بلکه دراماتیست هستم. وقتی از این کار خسته می‌شوم سراغ مستند می‌روم چون با آدم‌های ملموس و رهبران واقعی درگیر می‌شوم و با چاوز، کاسترو ، عرفات، نتانیاهو، پوتین، و … در این موضوع صحبت کرده‌ام. اما درحال حاضر برای این مدت برنامه ویژه‌ای برای فیلم‌سازی یا مصاحبه از شخصیت سیاسی یا غیرسیاسی ایرانی ندارم و چند وقت پیش قصه‌ای جعلی ساخته شد که درخواست مصاحبه با احمدی‌نژاد داشتم اما اینجا قویا تکذیب می‌کنم و چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.»

کارگردان « متولد چهارم ژوئیه» درباره نقل قولی که در آن فیلم‌های ایرانی و هندی را  کسل کننده خواند، توضیح داد: «بیشتر این فیلم‌ها خسته‌کننده هستند که البته در میان آن‌ها فیلم جذاب هم وجود دارد ولی من در جمع دانشجویان حرف می‌زدم و گفتم فیلم‌هایشان را جذاب کنند و تا می‌توانتد فیلم را پر کشمکش نگه دارند. حتما بیلی وایلدر را می‌شناسید او به آثار من انتقاد داشت و مثلا به من گفت چرا چند ساعت درباره نیکسون فیلم می‌سازی درحالی که من نیکسون را دوست داشتم.»

او در پاسخ به دبورا یانگ منتقد هالیوود ریپورتر درباره وضعیت جعفر پناهی و ممنوع الخروجی او برای حضور در جشنواره کن گفت: «این شخص را خیلی نمی‌شناسم ولی برای یک فیلم‌ساز فکر می‌کنم مهم این باشد که فیلم بسازد و در ایران و چین و ..‌.. از این اتفاق‌ها می‌افتد. من تا جای ممکن، طرفدار آزادی بیان هستم ولی چون مسائل سیاسی را نمی‌دانم اعلام نظری ندارم که میزبانان من هم آزرده خاطر نشوند.»

این کارگردان درباره ایده ساخت فیلمی از داعش عنوان کرد: «ما امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که بسیار سیاسی است و باید ببینیم در آینده چه اتفاق‌هایی می‌افتد. از سوی دیگر سناریوهایی مختلفی در این باره وجود دارد و آمریکا، عربستان و برخی دیگر کشورها برداشت‌های مختلفی از این موضوع دارند و البته سرمایه ساخت این فیلم‌ها نیز از آمریکا می‌آید، البته این به این معنا نیست که شما در ایران‌ نمی‌توانید چنین فیلمی بسازید.»

کارگردان «جوخه» درباره ساخت فیلم ضدایرانی «اسکندر» اشاره داشت: «نسخه‌ای از «اسکندر» که همه جا تبلیغش می‌کنم ۱۰ سال بعد در سال ۲۰۱۴ بیرون آمد و خوب هم عمل کرد اما نسخه اولیه سال ۲۰۰۴ ساخته شد. برادران وارنر از من خواستند در نسخه جدید صحنه های خشونت و جنسی فیلم کم و حذف شود.»

استون با اشاره به اینکه زمان اکران فیلم «اسکندر» خیلی بد بود و درست زمانی بود که جرج بوش تصمیم گرفت به عراق حمله کند اشاره داشت: «تنها انتقادی که درباره حضور من در ایران مطرح شد از سوی برخی رسانه‌های افراطی اسراییلی بود که همان ها هم ماجرای نادرست مصاحبه و ساخت فیلم از احمدی‌نژاد را پخش کردند.»

او درباره سینمای ایران و فهم رویکرد آن برای غرب بیان کرد: «مردم آمریکا هنوز اهل زیرنویس دیدن نشده اند به همین دلیل سینمای فرانسه هنوز در آن جا خیلی راه نیفتاده است. سینمای آمریکا خودشیفته است و مردم بیشتر سینمای خود را می‌بینند البته در این فضا تغییراتی هم به وجود آمده است. امیدوارم تعامل تجاری و جهانی آن قدر رشد کند تا شناخت عاطفی در این زمینه ایجاد شود.»