هنروتجربه: فیلم سینمایی «ائو/خانه» به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد که تاکنون موفقیت‌های زیادی در جشنواره‌های داخلی و خارجی کسب کرده، در آخرین حضور بین‌المللی خود در جشنواره پکن حاضر شده است.

یوسفی‌نژاد درخصوص استقبال مخاطبان جشنواره پکن از فیلم «ائو» می‌گوید: «استقبال خیلی خوبی از فیلم‌ شد. «ائو» در سالنی که متعلق به آکادمی فیلم پکن بود به نمایش درآمد و سالن پر از مخاطب بود.»

این کارگردان درباره آشنایی مخاطبان چینی با سینمای ایران می‌گوید: «چینی‌ها از سینمای ایران خیلی استقبال می‌کردند و فیلم‌های ایرانی را دوست داشتند. آن‌ها سینمای ما را با چند فیلم و فیلم‌ساز ایرانی می‌شناسند، فیلم «جدایی نادر از سیمین» در میان آن‌ها خیلی شهرت دارد، به خصوص در فضای آکادمیک اصغر فرهادی را به خوبی می‌شناسند. عباس کیارستمی هم که هم‌چنان هواداران خودش را دارد. فیلم «بچه‌های آسمان» مجید مجیدی نیز در میان آن‌ها خیلی شناخته شده است. چینی‌ها سابقه ذهنی خوبی نسبت به سینمای ایران دارند و همین باعث شده بود از فیلم‌های ایرانی استقبال کنند.»

یوسفی‌نژاد درباره ارتباط مخاطبان چینی با فیلمش اضافه می‌کند: «مخاطبان فیلم «ائو/خانه» را خیلی خوب فهمیده و با وجود تفاوت فرهنگ و زبان، ارتباط خوبی با فیلم برقرار کرده بودند. در جلسه مطبوعاتی که برای فیلم برگزار شد، مخاطبان سوالات عمیقی درباره فیلم می‌پرسیدند و کاملا مشخص بود که به خوبی متوجه جزئیات فیلم شده‌اند. گرچه در اختتامیه، فیلمِ ما عنوانی کسب نکرد ولی فضایی که بعد از نمایش فیلم ایجاد شد و استقبال مخاطبان از «ائو»، حضور در این جشنواره را برایم تبدیل به یک خاطره خوب کرد.»

او در پایان عنوان می‌کند: «یکی از نکاتی که در مورد جشنواره برایم جالب بود، استفاده از دانشجویان چینیِ ترم اول ادبیات فارسی، به عنوان مترجم برای ما بود. این دانشجویان علاوه بر اینکه در سِمَت مترجم کنار ما بودند، این فرصت هم برایشان فراهم می‌شد تا دو سه روزی را با فیلمسازان ایرانی بگذرانند و از تجربیات‌شان استفاده کنند.»

«ائو/خانه» در حال حاضر در گروه سینمایی هنروتجربه در حال اکران است.