هنروتجربه: جیمز کامرون عاشق اثر تحسین‌شده استنلی کوبریک با نام «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» (۱۹۶۸) بود اما حالا آن را دوست ندارد؛ او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «استار» دلیل این تغییر و تحول شخصی را توضیح داده است.

کامرون می‌‌گوید شاهکار علمی‌خیالی کوبریک در برهه‌ای از زندگی‌اش «تأثیر عظیمی» بر او گذاشت اما حالا احساس می‌کند فیلم به قدری «سترون» است که نشود کاملاً در آن غوطه‌ور شد: «اثر کوبریک فیلمی نیست که دوستش داشته باشم اما تحسینش می‌کنم و به‌نوعی عاشقش هستم. وقتی می‌گویم فیلم را دوست ندارم در واقع منظورم حس‌وحال فیلم است. سترونی آن را دوست ندارم. من فیلمی را دوست دارم که از نظر احساسی جسورانه‌تر باشد و بتوان با آن به عنوان یک فیلم سرگرم‌کننده درگیر شد. البته که به عنوان یک اثر هنری، من عاشق اثر کوبریک هستم.»

با این وجود، کامرون همچنان به «۲۰۰۱» علاقه دارد و اولین تجربه مواجهه خود با آن را چنین توصیف می‌کند: «پنج روزی بود که فیلم اکران شده بود، تابستان سال ۶۸٫ فیلم را از ردیف اول و صندلی وسط بالکن تماشا کردم و در فصل سفر ژوپیتر احساس کردم به درون فیلم سقوط کرده‌ام.»

ماه آینده نسخه‌ای ۷۰ میلی‌متری اما ترمیم‌نشده از «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» در جشنواره فیلم کن روی پرده می‌رود و کریستوفر نولان در برنامه‌ای ویژه این فیلم را معرفی می‌کند. پس از این رویداد، اکران محدودی برای فیلم در نظر گرفته شده است.

  • ایندی‌وایر