هنروتجربه- رضا حسینی: این طور به نظر می‌رسد که مارتین اسکورسیزی حسابی از دست «راتن تومیتوز» و «سینماسکور» دلخور است.

این کارگردان بزرگ در زمان دریافت اولین جایزه رابرت آزبورن در جشنواره فیلم کلاسیک تی‌سی‌ام به این موضوع پرداخت که این وب‌سایت‌ها از ارزش سینما می‌کاهند چون این تصور را به وجود می‌آورند که هر فیلمی پیش از این‌که تماشاگران فرصت کنند آن را ببینند و درباره‌اش فکر کنند، باید به‌سرعت مورد قضاوت قرار بگیرد.

او می‌گوید: «ایده هراس‌انگیزی که این سایت‌ها به آن دامن می‌زنند این است که هر تصویری باید به‌سرعت مورد قضاوت قرار بگیرد و کنار گذاشته شود بدون این‌که تماشاگران زمانی برای دیدن آن پیدا کرده باشند. بهتر است زمان بدهیم و حتی دوباره درباره فیلمی فکر کنیم، چون شاید هر کسی به تصمیم متفاوتی برای خودش برسد. به همین دلیل است که قالب هنری فوق‌العاده قرن بیستم، از نوع آمریکایی‌اش، در حال تنزل در حد محتواست.»

اسکورسیزی در ادامه تاکید می‌کند که واژه «محتوا» در صنعت سینما به یک مسأله و مشکل جدی‌تر بدل شده است چون انواع مختلفی از رسانه‌ها را در کنار هم قرار داده که در مواردی هیچ وجه اشتراکی با هم ندارند: «همه تصاویر در کنار هم قرار می‌گیرند و یکی تلقی می‌شوند. شما یک فیلم می‌بینید. بعدش با قسمتی از یک مجموعه تلویزیونی روبه‌رو می‌شوید و سپس یک پیش‌پرده، یک ویدیوی آموزشی، یک پیام بازرگانی، فیلم «لورنس عربستان» و… به همین سادگی تماشاگران در مواجه با تصاویر مختلفی قرار می‌گیرند که محتواهای مختلفی دارند ولی از اساس و از نظر ارزش هنری با هم تفاوت دارند. اگر هیچ ارزش و تفاوتی برای یک فیلم قائل نشویم، می‌توان آن را به تکه‌ها و بخش‌های مختلف تقسیم کرد و آن را به فراموشی سپرد.» و این طور حرف‌هایش را جمع‌بندی می‌کند: «شما تفاوت میان یک ویدیو در یوتیوب و اثری را که از سینما به عنوان یک قالب هنری برتر بهره برده است، تشخیص می‌دهید و با دیدن فیلم‌ها در سینما، در واقع می‌توانید به تنزل ارزش سینما و فیلم‌ها واکنش مناسبی داشته باشید.»

این اولین باری نیست که اسکورسیزی درباره حمایت از سینما و تجربه فیلم دیدن بر پرده نقره‌ای اظهار نظر می‌کند و می‌دانیم که در طول سال گذشته بارها از وب‌سایت‌ها و شبکه‌ها و پخش‌های مجازی مانند نتفلیکس به‌نوعی انتقاد کرده است. همین ماه پیش بود که او گفت بهترین جای تجربه کردن یک اثر سینمایی در بستر واقعی آن یعنی سالن سینماست؛ موضوعی که آن را در کنایه به فیلم دیدن روی گوشی‌های همراه و صفحه‌های کوچک لپ‌تاپ به زبان آورد.

با تمام این حرف‌ها و عشق اسکورسیزی به سینما، فیلم بعدی او با عنوان «مرد ایرلندی» با حمایت مالی تمام‌ و کمال نتفلیکس ساخته شده است و اولین نمایشش اواخر ۲۰۱۸ یا اوایل ۲۰۱۹ اتفاق خواهد افتاد.

  • ایندی‌وایر